Gladys Marín

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Marín, Santiago Plaza de Armas'da bir konuşma yaparken

Gladys del Carmen Marín Millie (d. 16 Temmuz 1941, Curepto, Şili - ö. 6 Mart 2005, Santiago, Şili), Şili Komünist Partisi'nin genel sekreteri idi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gladys Marín'in politik etkisi, Şili komünist gençlik kolları genel sekterteri iken Unidad Popular'ın halk iktidarı için gençliği harekete geçirmesiyle hissedilir. Kişisel dostları arasında Pablo Neruda, Salvador Allende, Luis Corvalán ve Víctor Jara gibi şahsiyetler bulunur.

11 Eylül 1973'deki Pinochet'nin askeri darbesi esnasında çocuklarından ayırılır, kayıp olarak kabul edilen kocası Jorge Muñoz cuntacılar tarafından öldürülür.

Yeraltına karışan Gladys Marín sonrasında Hollanda, Demokratik Almanya ve Sovyetler Birliği'nde mültecilik elde eder.

1978'de Şili'ye döner ve yeraltında çalışır. Sonrasında Komünist Parti genel sekreteri olur ve Şili devlet başkanlığı makamı için aday olur. 80'li yıllarda Pinochet'ye karşı kitlesel protestolara öncelik ederken, Pinochet diktasından kalma anayasanın lağvedilmesi, Pinochet ve diktatörün zamanından kalma tüm suçluların cezalandırılması için mücadele verir. 1998'de Augusto Pinochet'ye karşı insan hakları ihlalinden ilk davayı açar.

Marín 6 Mart 2005 Santiago'da kanserden ölür. Öncesinde tıbbi tedavi almak için Küba'da bulunmuştur. 8 Mart'daki defninde devlet töreni düzenlenir. Halkın büyük katılımıyla (medya tahmini 500 000 ile 1 000 000 arasındadır) naaşına, Ex-Congreso'dan çıkıp, Moneda önünden geçerek merkez kabristana kadar eşlik edilir. 7 ve 8 Mart tarihlerinde Şili hükümeti ulusal yas tertipler. Comuna Estación Central'da ve Santiago de Chile'de merkezi bir caddeye (eski "Avenida Los Pajaritos" caddesi) kendisinin adı verilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]