Pirgarip, Tuşba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pirgarip
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Tuşba
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 761
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0432
İl plaka kodu 65
Posta kodu 65000

Pirgarip, Van ilinin Tuşba ilçesine bağlı bir mahalledir. köy ermenilerden kalma mahalledir ismi ermenicedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van merkezine 37 km uzaklıktadır. Van-Erciş yolu üzerinde, Tasmalı geçidinden yaklaşık 300-500 metre sonrasında ve Tasmalı geçidi (Rakım : 1860) bölgesinden 50-150 metre yükseltide bulunmaktadır. Yayla özelliği gösteren bir mahalledir. Çilehane olarak bilinen dağı mevcuttur, bu dağın zirvesinden birçok mahallesi, Erciş ilçesini, Van gölünü seyretmek mümkündür. Çilehane dağı yamaç paraşütü yapılabilecek özelliktedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 1010
2000
1997 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır.Okul (kaloriferli)12 dersliği 4 adet lojmanı vardır.Norm kadrosu 21 dır.Tekli öğretim yapılmaktadır.Mahallenin içme suyu şebekesi inşaat halinde olup enkısa zamanda hayata geçecektir. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.gedikbulak mahallesi sağlıkocağına bağlı sağlık evi bulunup kullanılmaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. pirgarip mahallesine bağlı ve 4 km uzaklıkta eğlence mahallesi adı altında bir mezraa bulunmaktadır.mahallede kahve ve misafirhane bulunmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

sğlence mahallesi:kendisine has çıleğanesiyle,duğu:tarafı çıbığ kuzey:tarafı,guliç,karız ve çimen batı: tarafı doli güneyi se çıleğneyle kaplır.