Pinnacle Point İnsanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pinnacle Point Mağaraları'ndan birinde 2011'de yapılan çalışmalardan bir görüntü

Arizona Üniversitesi'nden Curtis Marean ve çalışma arkadaşlarının gün yüzüne çıkardıkları ve Güney Afrika'daki Pinnacle Point Mağarası'nda bulunmuş, günümüzden 164 bin yıl öncesinde yaşamış bir Homo sapiens'dir. Bulgular, bu ilk modern insanların yaşam tarzlarına oktanusun nasıl etkilendiğine dair önemli bilgiler vermektedir. Mağarada bulunan izler, burada yerleşen insanların deniz ürünleriyle beslendiklerini göstermektedir. Ayrıca bulunan 57 kırmızımsı taş parçasının süslenmek için ya da başka sosyal iletiler için kullanıldığı sanılmaktadır. Kazıda ayrıca erken döneme ilişkin küçük jilet teknolojisine ait izler de bulunmuştur.

Mağaradaki bulguların günümüzden 164 bin yıl önceye dayanması Homo sapiens türünün modern yaşama geçmesini günümüzden 40-70 bin yıl öncesine dayandıran önceki teorilerle de çelişmektedir[1]. Aynı zamanda buluntular, insanın „büyük kültürel adım“ atarak tavrını değiştirdiği teorisiyle de uyuşmamaktadır.[2] Bulgular, Homo Sapiens'in hematit parçalarını kullanabildiğini ve cildini bu malzemeyle sosyal pozisyonunu göstermek için boyadığını da ortaya koymuştur.[3]

Teoriye göre Afrika iklîmi soğuk ve kuru olduğundan besin kaynaklarının önemli ölçüde azalmasına yol açmıştı. Bu da Pinnacle Point adamının sâhillere göçüne neden olmuştur. Orada bu insanlar besinlerine kabuklu deniz hayvanlarını, midyeleri, salyangoz ve yengeçleri de eklediler. Bu hayvanları avlamak için araştırmacıları hayrete düşüren âletler kullanmışlardır. Bu âletleri yapmak için çok küçük taşlar odun sopalara takılmıştı[4]. Araştırmacılar, sebep olarak o zaman da görülen iklim değişikliğini göstermektedirler.

Târihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayret verici bulgu, 2007 yılında uluslararası bir ekip tarafından yapıldı. Ekibin elemanları arasında Arizona State University'deki Institute of Human Origins bölümünde çalışan paleoantropoloji uzmanı Curtis Marean'le School of Human Evolution and Social Change'den üç üniversite mezunu öğrenci vardı. Ekip, araştırmalar sonucu insanlık târihinde ilk defâ yemek listesine yeni gıdaların eklendiğinin burada görüldüğünü tespit etti. Böylece sâhilde yaşamın evrimi önemli ölçüde etkilemiş olabileceği de mümkündür.

Onyıllar süren tartışmalardan sonra paleoantropolojistler, yeteri kadar genetik ve fosil delilin olduğunu ifâde ederek artık Homo sapiens'in Afrika'da 100 bin ilâ 200 bin yıl önce yaşamaya başladığını ileri sürmekteler. Fakat o zamanlar dünya buzul çağı yaşamakta ve Afrika da çöl olduğundan bu tür bulguların olabileceği yerler azdır. Paleoantropolojist Curtis Marean, jeolojik formasyonları, deniz akıntılarını, iklim verilerini ve başka bilgileri araştırarak arama yapacağı yerleri kısıtlamış, bulduğu listede bulunan Pinnacle Point Mağrası'nda da başarılı bir bulgu yapmıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Hominit evrimi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]