Hematit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hematit

Hematit, Fe2O3 formundaki demir mineralidir. Kan taşı olarak da bilinen hematitin en yaygın renkleri kırmızı ve kahverengidir. Ayrıca siyahtan griye, sarıdan kahverengine kadar içerdiği diğer kayaçlardan ötürü farklı renkler de bulunur. Pigment olarak da kullanılan hematit, çelik üretiminde kullanılan temel mineraldir.

Kullanım tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırmızı tebeşir işletimi, insanlığın ilk teşebbüs ettiği madencilik dallarından biriydi. Tarih öncesi çağlarda ilk kullanımı 164.000 yıl öncey Pinnacle-Point adamı tarafından yapıldı. Toz şeklindeki mineral, Güney Afrika'da bulunan Pinnacle Point mağrasında sosyal farklılaşma için kullanmıştı[1]. Hematit artıkları, takriben MÖ 80000 yılına ait mezarlarda bulunmaktadır. Polonya'da bulunan Rydno ve Macaristan'daki Lovas yakınlarında paleolitik hematit çukurları bilinmektedir (MÖ 60000).

Avrupa'da bilinen en eski yer altı maden ocakları Taşoz adasındaki Tzines ve Vaftochili' dedirler (MÖ 20000 ila MÖ 15000). Almanya'da buna benzer kapsamda tarih öncesi çağa ait madencilik izlerine Bad Sulzburg ve Münster vadîsinde (Kara Orman) rastlanır (MÖ 5000'de orada bulunulmuş Band seramik kültürü).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]