Pierre Frank

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pierre Frank (24 Ekim 1905, Paris - 18 Nisan 1984, Paris) Fransız Troçkist bir liderdi.[1] 1948'den 1979'a kadar Dördüncü Enternasyonal'in sekreterliğinde görev yaptı. Kimya mühendisi olarak eğitim gören Frank, sürrealist Pierre Naville ve sendikalist Alfred Rosmer ile çalışan ilk Fransız Troçkistlerinden biriydi.

1930'da Sol Muhalefet'in ilk konferansını hazırlayan sekreteryanın bir üyesi olarak çalışmak üzere Büyükada'da Troçki'ye katıldı. Fransa'ya döndüğünde, 1930'larda Fransız Troçkist örgüt olan Devrimci Komünist Ligi'nin lideriydi. Fransa'da 1934 Halk Cephesi hükûmetinin yükselişinden sonra Frank, çoğunluğu Troçki'nin ayrılma tavsiyesini takip ettikten sonra SFIO'de kalan arkadaşı Raymond Molinier liderliğindeki hareket içindeki fraksiyonun bir parçasıydı. Frank ve ortak düşünürleri, bunun sonucunda Dördüncü Enternasyonal'den ihraç edildiler. Bunun üzerine Frank, "La Commune" grubunun kurucu üyesi oldu. Ernest Mandel, grubun "esas olarak, Fransız emperyalist hükümetinin elinde baskı ve zulüm kazanmalarına neden olan anti-militarist ve anti-emperyalist çalışmaların kapsamlı bir şekilde hazırlanmasıyla özdeşleştirildiğini" belirtiyor.

İkinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde Frank, hareketin belgelerini yasal olarak yayınlamaya devam etmesi için İngiltere'ye gönderildi. International Correspondence (Uluslararası Yazışma) adlı bir yayın yayınladı, ancak yasadışı bir ikametgâh olarak kısa bir süre için bir İngiliz toplama kampında tutuldu.

İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda, şu anki Fransız Troçkistlerinin yeniden birleşmesi için kampanya yürüttüğü Fransa'ya döndü Parti Communiste Internationaliste'in liderliğine katıldı. 1948 Dünya Kongresi'nde Ernest Mandel ve Michel Pablo'yu içeren uluslararası liderlik ekibine katıldı. 1948 Dünya Kongresi'nde Ernest Mandel ve Michel Pablo'yu içeren uluslararası liderlik ekibine katıldı.

1950'lerde ve 1960'larda PCI'in sürdürülmesinde önemliydi. 1963'te yeniden birleşmiş Dördüncü Enternasyonal'in Birleşik Sekreterliği'ne seçildi ve Kıtalararası Basım'ın editörlüğünü yaptı. PCI, 1968'de yeni Komünist Lig içinde çözüldüğünde, liderliğin bir parçasıydı ve ölümüne kadar bu ligde devam etti.

18 Nisan 1984'te öldü. Külleri Paris'teki Père Lachaise Mezarlığı'ndadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ETOL Writers: Pierre Frank". www.marxists.org. 23 Mart 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2022.