Phillip King (sanatçı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Philip King
"Cross-Bend (Istavroz-Kivrim)" Munih - Avrupa Patent Ofisi (1978).
Genel bilgiler
Doğum 1 Mayis 1934
Tunus
Uyruk Birleşik Krallık
Alanı Heykeltıraş, seramikci
Sanat eğitimi St. Martins Güzel Sanatlar Okulu, Londra
Ödüller
2010 : Uluslararası Heykel Merkezi tarafından Yaşam Boyu Onur Ödülü

Phillip King (d. 1 Mayıs 1934, Tunus), Britanyalı heykeltıraş.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cambridge Üniversitesi'ne girmeden önce askerlik görevini Paris'te yerine getiren King burada birçok sanatçıyla tanışma şansı yakalamıştır. 1954-1957 döneminde "Christ's College" Cambridge Üniversitesi'nde "Modern Diller" üniversite diploma dersleri alarak bu universiteden mezun oldu. 1957-1958 yıllarında "St. Martins Güzel Sanatlar Okulu", Londra'da "heykelcilik" derslerini takip ederek güzel sanatlar üniversite diplomasi aldı. Burada Anthony Caro'nun tanınmış öğrencilerinden biri olmuştur. Sonra hocasının izini takip ederek bir yıl Henry Moore'un asistanlığını üstlenmiştir.

King'in 1950li yıllarda hazırladığı ilk eserleri genellikle küçük çapta kılden ve alçıdan yapılmıştır ve bu eserleriyle Brütalist ve Sürealist heykelci olarak nitelendirilmiştir.

1962de plastikle sertleştirilmiş cam-elyafından heykeller yapmaya başladı ve bu heykellerde göz alıcı renk kullanmaya başladı; bu tür eserleine örneğin "Rosebud (Gül-tomurcuğu)" (1963); "Cengiz Han" (1963), "Twilight (Alaca Karanlık)" (1963). Kassel, Almanya'da organize edilen "documenta" sergilerine iştirak etti ve 1964de "documenta III" ve 1968de "4. documenta" sergilerinde eserleri büyük ilgi çekti. Whitechapel Gallery'de düzenlenen "Yeni Nesil" adlı sergiye Caro'yla birlikte katılan sanatçı 1966 yılında New York'ta gerçekleştirilen "Primary Structüres" adlı gösteride de yer aldı.

Philip King 34. Venedik Bienale'de Britanya'yı temsil etti.

Bundan sonra King eserlerinde çok kere değişik materiyelleri birlikte kullanıp büyük ölçekli ve küçük ölçekli abstre heykeller geliştirdi. Philip King 1980li yıllarda yeniden yön değiştirdi ve daha çok figüratif eserler vermeye başladı.

Observer yazarı William Feaver 1992 tarihli bir yazısında King'i şöyle değerlendirmiştir: "Öngörülemeyeni ortaya koymak adına çalışan, işini özgün bir biçimde kotaran bir heykeltıraş."

Philip King 1993 yılında ilk defa Japonya'ya gitti ve bundan sonra birkaç defa o ülkeyi ziyaret ederek seramik eserler üzerinde uğraşmaya başladı. Yaptığı seramik eserler genellikle kil ve gazete kağıdı karışımı büyük ölçekli seramik kaplar oldu. Sanatçının bu dönemde ortaya koyduğu yapıtlar Yorkshire ve New York'ta sergilenmiştir.

Son zamanlarda eserlerinde yeniden göz alıcı renkler kullanmaya başladı. Bu eserler katı som şekilli formların kuru boya pigmentleri ile kaplanması ve kurumaya bırakıp kendikendine sanatçının müdahalesi olmadan bağımsız şekiller almasıyla oluşmaktadır.

1998de Philip King bir büyük şeref olarak Henry Moore'dan sonra ilk Britanyalı sanatçı olarak Floransa "Forte di Belvedere"'de bir heykel sergisi açmaya davet edildi.

Philip King'in bir kariyeri de güzel sanatlar öğretmenliği olmuştur. 1980-1990 döneminde "Royal College of Arts (Kraliyet Güzel Sanatlar Koleji)"'inde "Heykelcilik Profesörü" payesiyle öğretmenlik yaptı. 1990da bu akedemik yüksek eğitim kurumundan emekli olmakla beraber 1990-1999 döneminde "Royal Academy Schools (Kraliyet Akademisi Okulları)"'nda ileri heykelcilik dersleri vermeye devam etti. Sanatçı 1999-2004 yılları arasında Kraliyet Akademisi başkanlığını üstlenmiştir.

Phillip King 2010 yılında Uluslararası Heykel Merkezi tarafından Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne değer görülmüştür.[1]

King yaşamını Londra'da sürdürmektedir.

King'in yapıtları 2011 yılında Kraliyet Akademisi'nde sergilenmiştir.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "'Lifetime Achievement in Contemporary Sculpture Award page'". 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Sir Philip Dowson
Kraliyet Akademisi Başkanı
1999-2004
Sonra gelen:
Sir Nicholas Grimshaw