İçeriğe atla

Peter Weiss

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peter Weiss
DoğumPeter Ulrich Weiss
8 Kasım 1916
Potsdam, Almanya
Ölüm10 Mayıs 1982 (65 yaşında)
Stockholm, İsveç
MeslekOyun yazarı
MilliyetAlman Yahudi asıllı. İsveç

Peter Weiss, (8 Kasım 1916; Potsdam, Almanya - 10 Mayıs 1982; Stockholm, İsveç) Alman yazar.

Dokuma imalatçısı Yahudi bir baba ile aktris bir annenin oğludur. 18'ine kadar Almanya'da yaşamış' sonra Nazi soykırımları nedeniyle Londra'ya göç etmiştir.

Otobiyografik Ailenin Ayrılması (1961) ve Kaçış Noktası`ında (1962) romanları savaşın yıkıcı izlerini ve sömürünün, işkencenin karşısına dikilen bir başkaldırıyı ortaya koymuştur.

8 oyun, üç roman ve 900 sayfayı aşan not defterleri, ayrıca resim çalışmaları vardır.

En ünlü eseri, kısa adı ile " Marat\Sade" olarak bilinen, Jean Paul Marat'ın Takip Edilip Öldürülmesi'nin, Charenton Akıl Hastanesi'nde Marquis de Sade yönetiminde hastalar tarafından canlandırılması'dır. Bu oyun, 1964'te Berlin Schiller Theater'de ilk kez sahnelendiğinde Weiss'ın Brecht'ten sonra en önemli yazar olarak değerlendirilmesini sağlamıştır. "Marat (Sade)"de devrim teması oyun içinde oyun biçiminde ele alınmaktadır. Oyun; Marquis de Sade'ın Fransız devrimini ve devrimci Jean Paul Marat'ın öldürülüşünü konu alan bir oyun yazması ve bu oyunu kendisinin de içinde bulunduğu Charenton Akıl Hastanesi'ndeki hastalara oynatması çerçevesinde gelişen olaylar dizisinden oluşmaktadır.[1]

Diğer önemli eserleri, Portekiz'de António de Oliveira Salazar dönemini anlatan Saloz'un Mavalı, 1941 - 1945 yılları arasında Auschwitz toplama kampında öldürülenlerin sorumlularının yargılanmasını konu alan Soruşturma (Ermittlung) çeşitli yayın evleri tarafından kitap olarak da yayımlanmıştır.

  1. ^ Zehra İpşiroğlu, Tiyatroda Devrim, MitosBOYUT Yayınları, İstanbul 2000, s.57-67