İçeriğe atla

Mark Phillips

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mark Phillips, 1980.

Mark Antony Peter Phillips 22 Eylül 1948'de tarihinde doğmuştur.[1] Kraliçe II. Elizabeth'in kızı Prenses Anne'nin ilk kocası ve Peter Phillips ile Zara Tindall'in babasıdır.[2] Mark Phillips Binbaşı Peter William Garside ve Anne Patricia Tiarks'ın oğullarıdır.

Mark Phillips, Marlborough College ve Sandhurst Askeri Akademisinde eğitim görmüştür. Buna bağlı olarak 1969 yılında 1st The Queen's Dragon Guards'a tayin edilmiştir.

Münih 1972 Olimpiyat Oyunları'nın yapıldığı 1972 yılında çoklu binicilik dalında altın madalya kazanan Britanya millî takımının bir üyesiydi. Bunun dışında Mark Phillips Badminton Horse Trials'i (Her yıl Badminton House binasında çoklu binicilik dalında yapılan 3 günlük müsabakalardır.) 1971 ve 1972 yıllarında Great Ovation 'la,1974 yılında Columbus'la ve 1981 yılında Lincoln'la kazanmıştır.

Binicilik faaliyetlerinden dolayı Prenses Anne ile tanışmıştır. Onunla 14 Ekim 1973 tarihinde Westminster Abbey'de evlenmiştir. Aynı gün Kraliçe ona bir İngiliz asalet unvanı teklif etmiştir ancak unvanı kabul etmemiştir. Prenses Anne de Kraliçe'nin ona Letters patent ile çocuklarına prens ve prenses unvanını verme teklifini kabul etmemiştir.

Prenses Anne ile olan evliliğinden doğan Peter ve Zara'nın dışında Mark Phillips'in iki çocuğu daha vardır. Felicity Tonkin adlı kızı 1985 yılında Yeni Zelanda'da doğmuştur. Mark Phillips'in sanat öğretmeni Heather Tonkin ile olan gayrimeşru ilişkisinden olmuştur. 1991 yılında Heather Tonkin Yeni Zelanda'da bir mahkemede babalık davası açmıştır. Yapılan DNA testi Mark Phillips'in gerçekten de kızının babası olduğunu ispatlamıştır. 1992 yılında Mark Phillips ve Prenses Anne boşanmışlardır. 1997 yılında Mark Phillips başarılı bir at eğitimcisi olan Amerikalı Sandy Pflueger ile evlenmiştir. Çiftin 1997 doğumlu Stephanie adında bir kızları olmuştur.

2003 yılından 2005 yılına kadar Mark Phillips ABD çoklu binicilik takımının şef antrenörüydü. Barbour adlı İngiliz firma, bütün İngiliz Kraliyet Ailesi mensupları gibi o da bu markanın ürünlerini tercih ettiğinden, bir binicilik ceketine onun adını vermiştir. (Mark Phillips ceketi).

  1. ^ "Phillips family update". 22 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2011. . thePeerage.com
  2. ^ Tiarks, Frank. "Tiarks of Foxbury as researched by Charles A. H. Franklyn-". tiarks.co.uk. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2015. Educated, Downe House, Newbury, Berks....served in the WRNS... 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]