Perusia Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Perusia Savaşı
TarihMÖ 41 - 40
Bölge
Roma, Perusia
Sonuç Octavian zaferi
Coğrafi
Değişiklikler
Roma kısa bir süre için kaybedilse de geri alındı
Taraflar
Roma Cumhuriyeti Fulvia ve Lucius Antonius'a bağlı güçler
Komutanlar ve liderler
Octavian Lucius Antonius ve Fulvia
Güçler
125.000 48.000

Perusia Savaşı (ayrıca Perusine veya Perusininan Savaşı ), MÖ 41'den 40'a kadar süren Roma Cumhuriyeti iç savaşıdır. Lucius Antonius ve Fulvia'nın Marcus Antonius'u onun siyasi olarak düşmanı ve rakibi olan Octavian'a karşı desteklemek için giriştiği mücadele sonucu ortaya çıkan savaştı.

Bu iç savaş sırasında Mark Antony ile evli olan Fulvia, kocasının dahil olduğu İkinci Triumvirlik ile gücünü ve yetkilerini paylaşmasından rahatsızdı. Kocasının Octavian ile yönetimi paylaşmak yerine Roma'nın tek hükümdarı olması gerektiğini düşünüyordu.

Fulvia ve Marcus Antonius'un küçük kardeşi Lucius Antonius, İtalya'da sekiz lejyonla birlikte ayaklandı.[1] İsyancı lejyonlar kısa bir süre için Roma'yı ele geçirdi ve şehri Octavian'ın isyanı bastırmak için gelen güçlerine karşı savundu, ancak daha sonra isyancılar Perusia şehrine (modern Perugia, İtalya) çekilmek zorunda kaldı. MÖ 41–40 kışı boyunca, Octavian'ın ordusu şehri kuşatma altında tuttu, sonunda isyancılar gittikçe artan açlık ve İtalya'dan veya Doğu'dan takviye birlikler gelmeyeceğini anladıkları için teslim oldular. Fulvia ve Lucius Antonius'un hayatları bağışlandı ve Lucius Antonius, kardeşi Mark Antony'e bir iyi niyet göstergesi olarak bir İspanya'ya bir eyaleti yönetmesi için gönderildi. Fulvia Sikyon'a sürüldü. Şehrin pek çok sakini şehir ele geçirildikten sonra katledildi; Şair Sextus Propertius'un İlk Zarafet kitabının sonunda bahsettiği gibi, şehirde yaşayanların topraklarına ve evlerine kıdemli askerler el koydu.

Fulvia MÖ 40 yılında öldü ve ölümüyle Antonius ve Octavian arasında bir barış sağlandı. Ancak birkaç yıl sonra yeni ve kuvvetli bir iç savaş başlayacağından barış kısa ömürlü olacaktı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Warfare in the Roman Republic: From the Etruscan Wars to the Battle of Actium. Santa Barbara: ABC-CLIO. 2014. s. 45. ISBN 9781610692991.