İçeriğe atla

Peru pelikanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peru pelikanı
Korunma durumu

Neredeyse tehdit altında (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Pelecanidae
Cins: Pelecanus
Tür: P. thagus
İkili adlandırma
Pelecanus thagus
Molina, 1782
Dağılımı
Sinonimler
  • Pelecanus occidentalis thagus Molina, 1782
  • Pelecanus barbieri Oustalet, 1878

Peru pelikanı (Pelecanus thagus), pelikangiller (Pelecanidae) familyasından çok büyük bir su kuşu türüdür. Güney Amerika'nın batı sahillerinde Peru'nun Lobos de Tierra Adası'ndan Şili'nin Pupuya Adası'na kadar olan bölgede yaşar.

Taksonomi ve sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tür önceleri kahverengi pelikanın (P. occidentalis) bir alt türü olarak P. occidentalis thagus adıyla sınıflandırılmaktaydı. Günümüzde ayrı bir tür olarak kabul edilmektedir.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Peru pelikanının tüyleri koyu renklidir, gaganın tabanından tepeye ve oradan boynun yanlarından geçen beyaz bir çizgi bulunur. Kafalarının tepesindeki tüyler uzun ve sorguç gibidir. Genel renk olarak kahverengi pelikana benzese de boyut olarak kahverengi pelikanın iki katı kadar büyüklüktedir. Ağırlıkları ortalama 15,4 kg ve uzunlukları da 1,5 m civarındadır.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Üreme mevsimi eylül ile mart ayları arasındadır. Dişi kuş iki ila üç yumurta yumurtlar. Kuluçka süresi yaklaşık 4 ila 5 haftadır. Yavrular ebeveynleri tarafından üç ay boyunca bakılır.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Peru pelikanı genel olarak çeşitli balık türleri ile beslenir. Pelikanlar arasında sıra dışı bir özellik olan avlama yöntemi kahverengi pelikanda olduğu gibi suya dalarak avlanmadır.

Korunma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Korunma durumu ilk olarak 2008 yılında Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından neredeyse tehdit altındaki türler arasında listelenmiştir.[1]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ BirdLife International (BLI) (2008) Peruvian Pelican Species Factsheet 4 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 2008 IUCN Redlist status changes 14 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]