Peripodida

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Peripodida
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Echinodermata
(Derisi dikenliler)
Sınıf: Asteroidea
(Denizyıldızları)
Alt sınıf: Concentricycloidea
Baker, Rowe & Clark, 1986[1]
Takım: Peripodida
Baker, Rowe & Clark, 1986[2]
Familya: Xyloplacidae
Baker, Rowe & Clark, 1986[3]
Cins: Xyloplax
Baker, Rowe & Clark, 1986[4]
Türler
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Peripodida ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Peripodida ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Peripodida takımı ya da Concentricycloidea alt sınıfı 1986 yılında Pasifik Okyanusu'nda keşfedilen, derinsularda yaşayan sıradışı derisidikenliler için kullanılan taksonlardır. Bu takımın içinde monotipik Xyloplacidae familyası ve Xyloplax cinsi sınıflandırılmıştır. Xyloplax cinsi içinde de yalnızca üç tür yer almaktadır: Xyloplax medusiformis, Xyloplax turneae ve Xyloplax janetae. Bu hayvanlar aslında genetik olarak çok izole kalmış, çok derinsularda yaşayan çok küçük denizyıldızlarıdır.

Yeni Zelanda, Bahamalar ve Pasifik Okyanusu'nun orta kuzey bölgesinde bulunan bu hayvanların boyları 1 cm'den küçüktür. Denizde yüzer hâlde bulunurlar ve kolaylıkla denizanalarıyla karıştırılabilirler. Kolları yoktur ancak beş ambulakral bölgeden ibarettirler. Ağızları da yoktur, plakçıklardan filtre ettikleri denizsuyundaki besin maddeleri ile beslenirler.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "WoRMS - World Register of Marine Species - Concentricycloidea". Marinespecies.org. 1 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "WoRMS - World Register of Marine Species - Peripodida". Marinespecies.org. 26 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "WoRMS - World Register of Marine Species - Xyloplacidae". Marinespecies.org. 7 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ a b "WoRMS - World Register of Marine Species - Xyloplax". Marinespecies.org. 22 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi.