Pelion Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pelion veya Pelium, kuzey Yunanistan'da Teselya'nın güneydoğu kesiminde, Pagasetic Körfezi ile Ege Denizi arasında kanca benzeri bir yarımada oluşturan dağdır. En yüksek zirvesi olan Pourianos Stavros, 1,624 metre (5,328 ft) amsl'dir (amls = deniz seviyesinden olan yükseliklik).[1] Yunan Ulusal Yolu 38 (GR-38), yarımadanın güney kısmından, GR-38A yolu ise ortasından geçmektedir.[2]

Coğrafya ve ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pelion Dağı'nın oluşturduğu kanca benzeri yarımadanın uydu görüntüsü
Pelion Dağı'ndaki Orman

Dağ, sık ormanlarla kaplı olup, başta kayın, meşe, akçaağaç ve kestane olmak üzere yaprak döken ve çok yıllık ormanlar ile çevrilidir. Ayrıca, su ile çevrili yerleri zeytin, elma, armut ve çınar ağaçlarıyla çevrilidir. Pelion, Yunanistan'ın en güzel dağlarından biri olarak kabul edilmektedir. Yıl boyunca popüler bir turistik cazibe merkezidir. Yürüyüş parkurları ve taş yollar, tatlı yeşil yamaçlar arasında yer alan kaynaklara, koylara ve kumlu veya çakıllı sayısız plaja erişim sağlamaktadır. Pelion, bol miktarda pınar, boğaz, akarsu ve dere ile bol sulak araziye sahip bir dağdır. Birçok dere, köylere ve onların gelişen meyve bahçelerine su getirmek için oymalı taş yapay yataklarda yönlendirilmektedir. Dağın yüksek kesimleri, Noel'den Paskalya'ya kadar faaliyet gösteren kayak tesislerine ev sahipliği yapacak kadar kar yağışı almaktadır.

Pelion mutfağı şarküteri konusunda uzmanlaşmıştır. En ünlü yemeği, önce kendi başına pişirilen, sonra yeşil ve kırmızı biberle haşlanmış, duruma göre hafif veya sıcak ve arpacık veya küçük arpacıklardan yapılan, dilimlenmiş domuz sosisinden yapılan doyurucu bir güveç olan pendzofáï'dir. İçine soğan, patlıcan veya domates mevsimlik olunca eklenmektedir. Pelion aynı zamanda meyve bahçesi meyvesi ile de ünlüdür. Ayrıca adada geniş bir erik ekimi, özellikle mirabelles ve yeşillikler vardır.

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunan mitolojisinde, adını Aşil'in babası olan efsanevi kral Peleus'tan alan Pelion Dağı, Jason, Akhilleus, Theseus ve Herakles gibi birçok antik Yunan kahramanının öğretmeni olan Centaur Chiron'un anavatanıdır. Pelion Dağı'nda, Chiron'un mağarasının yakınında, Thetis ve Peleus'un evliliği gerçekleşmiştir. Davetsiz tanrıça Eris, parti dışında tutulduğu için intikam almak için "En Güzele" yazılı altın bir elma getirmiştir. Daha sonra tanrıçalar Hera, Afrodit ve Athena arasında çıkan anlaşmazlık, Truva Savaşı'na yol açan olaylarla sonuçlanmıştır.

İkizler Otus ve Ephialtes, Olympus'a saldırmaya çalıştıklarında, Pelion Dağı'nı Ossa Dağı'nın üzerine yığmışlardır. ("Pelion'u Ossa'ya yığmak" deyimi buradan gelmektedir).[3]

Literatürde[değiştir | kaynağı değiştir]

William Shakespeare, Windsor'un Neşeli Kadınları'nın II. Perde, birinci sahnesinde dağa şu şekilde atıfta bulunmaktadır: "Şüphesiz onları basacaktır; çünkü ikimizi yayınlarken basına ne koyacağını umursamıyor: Bir dev olmayı ve Pelion Dağı'nın altında yatmayı tercih ederdim."

Herman Melville, Pierre'in XXV. Kitabında şu şekilde mitolojik imgelerini kullanmaktadır. "Devlerin en güçlüsü Titan Enceladus'u hapsedilmiş topraktan kıvranırken gördünüz; - doğuştan yosunla sarıklı kıvrandı; kolsuz olmasına rağmen, bütün çabalayan gövdesiyle direnen Pelion ve Ossa, onu;—doğuştan yosunla sarıklı kıvrandı; hâlâ yenilmez cephesini, sonsuza dek boş yere saldırdığı ve onu fırlatıp attığında, yenilmez kötücüllüğünü üzerine çeken ve alaycı bir şekilde onu orada yalnız bırakan o heybetli dağa doğru çeviriyordu. etkisiz ulumasını bastır."

Yakın tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Tubize dar hat (600 mm) lokomotifi, Pelion Demiryolu üzerinde Ano Lechonia'dan Miliés'e bir karter treni taşıyor

1892-1903 yıllarına dayanan Pelion demiryolu, bölgedeki ilk ciddi kamu yatırımıydı. Elektrik, radyo ve otomobiller ilk kez 1950'lerde tanıtılmıştır. (Bu araçlara eski zamanlardan sahip olan Volos dışında.) Televizyon 1970'lerde ve 1980'lerde, bilgisayarlar ve İnternet ise 1990'ların sonunda gelmiştir. Pelion dağlarının kuzey kesimi, 26 Haziran 2007 Salı günü Siki'de başlayan ve çoğunlukla dağın orta kısmında olmak üzere ormanlarına zarar veren bir orman yangını tarafından telef edilmiştir. (bkz. Yunanistan'daki Yaz 2007 Orman Yangınları). Yangın birkaç gün sürerek 1 Temmuz'da durmuştur. Birkaç köy hasar görmüştür. Ancak ağustos sonu itibarıyla, birkaç ağacın yavaş yavaş yeniden yeşile dönmesi ve yerde çalıların belirmesiyle, ormanın doğal bir yeniden doğuşu fark edilmeye başlanmıştır.

İletişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağda ANT1, Mega, ERT, Star Channel, Alter, TRT ve daha fazlası dahil olmak üzere radyo ve televizyon yayınlayan ve ERA, ANT1 FM ve daha fazlasını içeren radyo yayınlayan bir telekomünikasyon kulesi bulunmaktadır.

Genel görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Pelion'dan bir panorama, vadinin, batı Magnesia dağlarının, Olimpos Dağı'nın, Teselya ovasının ve yakındaki dağların, Mavrovouni, Euboea, Orta Yunanistan ve kuzey Sporades adalarının manzarasını sunmaktadır. Atmosferin nemine bağlı olarak ziyaretçiler Agio Oros dağlarını görebilmektedir.

Görülmesi gereken yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern Pelion'un yirmi dört köyü, ustalıkla oyulmuş yerel gri, mavi veya yeşil arduvaz ve kırmızı kilden yapılmış taş binalarla geleneksel Pelian mimarisini ve yapısını korumaktadır. Yamaçlardaki teraslar üzerine inşa edilmişlerdir. Çevredeki yamaçların ve denizin muhteşem manzarasını sunmaktadır. Evler genellikle çok katlıdır ve uzun pencereleri, bol boyalı süslemeleri ile karakteristik Pelian cumbalı yapıya sahiptir. Pelian geleneğine göre, zemin katı iş için kullanılan (aletler, mutfak, depo, çamaşır, dokuma), orta kat sosyalleşme için kullanılan (ortak odalar) ve özel odalar (yatak odaları) için kullanılan üç katlı evler kullanılmaktadır. Isı, bacaları duvarlardan geçerek üst katlara ulaşan şömineler tarafından sağlanırken, üst kat iyi havalandırıldığından yaz aylarında serinleme sağlamaktadır. İç yapısı genellikle kestane ağacından, koyu kahverengi lekeli ve genellikle özenle oyulmuş şekildedir. Daha büyük Pelian konaklarının çoğu (arkhontiká veya "lord malikaneleri") butik otellere ve pansiyonlara dönüştürülmüştür. Yerel halk için referans noktası olan taş yapıların en büyüğü Pelion Kuleleridir. Bunlar, 17, 18 ve 19. yüzyılda Pelion'unun yapı unsurlarını birleştiren mükemmel görsel özelliklere sahip 300 yıllık devasa binalardır.[4][5]

Bugün, Pelion, Magnesia bölgesel biriminin (başkent: Volos) bir parçasıdır. Ayrıca, aşağıdakiler dahil yirmi dört köyü kapsamaktadır:

Ayrıca bakılabilir[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mount Pelion". students.ceid.upatras.gr. 23 Temmuz 1997 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2021. 
  2. ^ "Το σύνολο των κορυφών (1680)". oreivatein.com. 20 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2021. 
  3. ^ "Pelion | Encyclopedia.com". www.encyclopedia.com. 19 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2021. 
  4. ^ "Home". VolosPelion it's true! (İngilizce). 18 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2021. 
  5. ^ "Walking in Pelion". walking-pelion.blogspot.com (İngilizce). 19 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2021.