Pekin ördeği (yemek)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Peking Duck 3.jpg

Pekin ördeği, Pekin (Mandarin Çin) mutfağının en seçkin yemeklerinden biri. Evcil ördek ırklarından olan Pekin ördeği ile yapılır.

Zorla beslenen ve hareket edip eti sertleşmesin diye dar bir kafeste tutulan ördekten yapılır. Hayvan kesilip tüyleri temizlenirken, boynu ve başı olduğu gibi bırakılır. İç organları çıkarıldıktan sonra, karnındaki yarık dikilerek kapatılır. Etle deri arasına hava üflenir; böylece pişirilirken yağların akması ve yemeğin en lezzetli parçası olan derinin gevrekleşmesi sağlanır. Havayla şişirilen hayvanın üstüne tatlı bir sıvı sürülür. Asılarak birkaç saat kurumaya bırakılır, sonra silindir biçiminde, kilden özel bir fırında kızartılır.

Pekin ördeğinin servisi üç aşamalıdır. Önce derisi, buğday unundan hazırlanmış bir hamur ya da buğulanmış buğday unundan hazırlanmış "lotus çöreği" içinde hoisin sosu (soya fasulyesi, un, şeker, su, baharat, sarımsak ve kırmızı biberden yapılan, kırmızımsı kahverengi sos) ve ince doğranmış yeşil soğanla birlikte sandviç gibi yenir. Sonra eti parçalara ayrılıp sebzeyle birlikte sofraya getirilir. Son olarak da kemiklerinden kereviz sapıyla pişirilmiş bir çorba içilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]