Pavel Durov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pavel Durov
Pavel Durov sitting portrait.jpg
Doğum 10 Ekim 1984 (1984-10-10) (35 yaşında)
Leningrad, Sovyetler Birliği
Milliyet Rusya
Diğer ad(lar)ı Pavel Valeriyeviç Durov
Etnik köken Rus
Vatandaşlık Saint Kitts ve Nevis
Meslek Girişimci
Etkin yıllar 2006 - Şimdi
Tanınma nedeni VK ve Telegram Kurucusu
Özvarlık 600 Milyon Dolar (2016)[1]
Akraba(lar) Nikolay Durov, kardeşi
Resmî site VK.com/durov

Pavel Valeriyeviç Durov (d. 10 Ekim 1984), popüler sosyal ağ VK kurucusu ve eski CEO'su, Telegram adlı mesajlaşma servisinin kardeşiyle birlikte kurucu ortağı Rusya doğumlu internet girişimcisidir. Ünlü matematikçi ve bilgisayar programcısı Nikolay Durov'un küçük kardeşidir.

Rusya'da siyasi otoriteler tarafından tartışmalı bir şekilde elinden kurucusu olduğu VK alınınca abisi ile birlikte Rusya'yı terketmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pavel Durov, şimdiki adı Sankt-Peterburg olan Leningrad'da doğdu fakat çocukluğunun büyük bir kısmı babasının işi dolayısıyla İtalya'da geçti. Orta okulu İtalya'da, lise ve üniversite eğitimini Rusya'da tamamladı. 2006 yılında Sankt-Peterburg Eyalet Üniversitesi Filoloji bölümünden mezun olmuştur.

2006 yılının başlarında Facebook'tan etkilenerek VKontakte'yi (şimdilerde VK olarak biliniyor) kurmuştur. Durov ve abisi zamanın büyük bir kısmını VK için harcamış ve şirketin değerini 3 milyar dolardan fazlaya çıkartmıştır.

2011 yılında parlamento seçimlerinde muhalif tutumlarından dolayı hükûmet ile sorun yaşamıştır.

2013 Kasım ayında baskınlar neticesinde kendisine ait VK'nın yüzde 12 hissesini, Rusya'nın en büyük internet şirketlerinden Mail.ru'un sahibi Ivan Tavrin'e satmıştır. Daha sonraları Mail.ru, VK'nin yüzde 52 hissesine sahip olarak en büyük hissedar olmuş ve 2014 yılında geriye kalan hisseleri de alarak VK'nin tek sahibi olmuştur.

VK Yol Ayrımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan ayında Ukrayna olaylarında Rusya hükümetinin yanında yer almadığından görevinden istifa ettirilmiştir. Durov, Ukraynalı protestocuların kişisel bilgilerini Rusya güvenlik güçlerine vermeyeceğini, bunun hiçbir yasal yanının olmadığını VK üzerindeki kişisel profilinden açıkça beyan etmiştir.

Nitekim 21 Nisan 2014 tarihinde Durov, VK'in CEO görevinden alınmıştır. Bunun nedeni olarak şirketinin Rusya devlet başkanı Putin'in müttefiklerinin etkisi altında kaldığını belirtmiştir.

Daha sonrasında gelecek planında geri dönüş olmaksızın Rusya'yı terkmiş ve 'şu an Rusya internet şirketleri için uygun bir ülke değildir' tanımlaması yapmıştır.

Vk Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Rusya'yı terk ettikten sonra Güney Amerika'da bulunan Saint Kitts ve Nevis adında bağımsız bir ada ülkesinden vatandaşlık almıştır. Vatandaşlık için ülkeye 250 bin Amerikan Doları bağış yapmıştır. Ayrıca 300 milyon dolarlık kişisel servetini İsveç bankalarında tutmaktadır.

Şimdilerde Berlin merkezli kriptolu mesajlaşma servisi Telegram üzerinde çalışmaktadır.

Hayat Görüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Durov kendisini liberal ve vejetaryen olarak tanımlamaktadır. Vk profiline göre 8 dil bilmektedir. 2011 yılında 27. yaş günü dolayısıyla Wikimedia Foundation'a 1 milyon dolar bağışta bulunmuştur.

Ona Atfedilen[değiştir | kaynağı değiştir]

Durov, Rusya'nın Mark Zuckerberg'i olarak anılmaktadır. 2014 yılında Pavel Durov, 30 yaş altı en fazla gelecek vadeden Kuzey Avrupalı lider olarak gösterilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış  bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]