Paul Ryan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Paul Ryan
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı
Görevde
Makama geliş
29 Ekim 2015
Yerine geldiği John Boehner
ABD Temsilciler Meclisi üyesi
Görevde
Makama geliş
3 Ocak 1999
Kişisel bilgiler
Doğum 29 Ocak 1970
Janesvılle, Wisconsin, ABD
Partisi Cumhuriyetçi
Eşi Janna Little

Paul Davis Ryan (d. 29 Ocak 1970), ABD'li bir siyasetçidir. 3 Ocak 1999 tarihinden bu yana ABD Temsilciler Meclisi'nde Wisconsin eyaletini temsil etmektedir. Ayrıca 3 Ocak 2011 tarihinden bu yana da Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu'nun başkanlığını yapmaktadır. 2012 ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'yi temsil edecek olan Mitt Romney 11 Ağustos 2012 tarihinde Paul Ryan'ı kendisine başkan yardımcısı adayı olarak seçtiğini açıklamıştır[1].

Özgeçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Paul Ryan 29 Ocak 1970 tarihinde Wisconsin eyaletinin Janesville kasabasında doğmuş ve orada büyümüştür. Annesi Elizabeth ve babası Paul Murray Ryan (avukat) olan Ryan 4 kardeşten en küçüğüdür. 16 yaşındayken babası vefat etmiş olan Ryan, Ohio eyaletindeki Miami Üniversitesi'de ekonomi ve siyasal bilimler bölümünden mezun olmuştur. Üniversitenin 3. sınıfındayken Wisconsin senatörü Bob Kasten'in yanında staj yapmış, 1992 yılında mezun olmuştur.

Siyasi Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Paul Ryan üniversiteden mezun olduktan sonra Washington'a giderek ABD başkan yardımcısı adaylarından Jack Kemp'in yanında çalıştı. Bir süre de Kansas senatörü Sam Brownback'in yanında çalıştıktan sonra Wisconsin'e geri döndü. 1998 yılında Wisconsin'den ABD Temsilciler Mecisi'ne aday oldu. Seçimi kazanan Ryan en genç 2. Temsilciler Meclisi üyesi olarak göreve başladı. O zamandan beri bu görevi sürdürmektedir. 3 Ocak 2011 tarihinde Cumhuriyetçi Parti Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu eline geçirince Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu başkanlığına yükseldi. 11 Nisan 2011 tarihinde Paul Ryan yeni bir federal bütçe tasarısı hazırlayarak Temsilciler Meclisi'ne sundu. Ryan Planı olarak bilinen bu bütçe tasarısı ABD Senatosunda reddedilmesine karşılık siyasi yelpazenin sağında yer alan çevreler tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Federal bütçe açıklarını kapatmayı amaçlayan Ryan Planı emekli Amerikalıların sağlık sigortası olan Medicare sisteminin bütçesine büyük kesintiler yapmaktadır. 2012 ABD başkanlık seçimleri'nde Cumhuriyetçi Parti'yi temsil edecek olan Mitt Romney 11 Ağustos 2012 tarihinde Paul Ryan'ı başkan yardımcısı adayı olarak seçmiştir. Böylece Paul Ryan'ın hazırladığı Ryan Planı başkanlık seçimlerindeki tartışmalı konular arasında ön sıraya yükselmiştir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]