Pascal Couchepin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pascal Couchepin

Pascal Couchepin (d. 5 Nisan 1942) 1998 yılından beri İsviçre Federal Konseyi üyesi olan İsviçreli politikacı ve devlet adamı. Halen, İsviçre Konfederasyonu Devlet Başkanıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Nisan 1942 tarihinde İsviçre’de dünyaya gelmiştir. İsviçre’nin kırsal bölgelerinden biri olan Valais’te çocukluğunu geçirdikten sonra üniversite eğitimi için Lozan’a gitmiş ve Lozan Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Avukat ve noter olarak çalışmıştır.

Politikaya 1968 yılında atılmış, 1984-1998 yılları arasında Martigny Belediye Başkanlığı yapmıştır. Aynı zamanda, 1979 yılında Federal Milletvekili seçilmiştir. Federal Hükümete girmeden önce, siyasi faaliyetlerinin yanı sıra, enerji ve iletişim alanında faaliyet gösteren şirketlerin yönetim kurullarında da yer almıştır.

Liberal eğilimli “Radikal Parti” üyesidir. 1998 yılından bu yana İsviçre Federal Konseyi üyesidir. 19982002 yılları arasında Ekonomi Bakanlığı yapmıştır. 2003 yılında bir yıllığına İsviçre Konfederasyonu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 2003 yılından 2006 yılına kadar sağlık, eğitim, sosyal güvenlik ve kültürden sorumlu İçişleri Bakanlığı görevini üstlenmiştir. 13 Aralık 2006 tarihinde İsviçre Federal Konseyi Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiştir. 12 Aralık 2007 tarihinde ise 2008 yılı İsviçre Konfederasyonu Başkanlığına seçilmiştir. Görev süresi 2009 yılında sona erecektir.

İsviçre’de “açık sözlü” olarak tanınmaktadır. Popülist fikirleri ile Hükümetteki uyumu zaman zaman bozan Adalet ve Polis Bakanı Christoph Blocher’e karşı sıklıkla tepki göstermektedir. Couchepin, basına verdiği bir demeçte Blocher’i “demokrasi için bir tehdit” olarak nitelendirmiştir.

Haftasonlarını ailesi ile birlikte geçirmeyi, spor ve doğa yürüyüşleri yapmayı ve tatlı yemeği sevdiği bilinmektedir. Katoliktir. Evli (eşi: Brigitte Couchepin) ve üç çocuk (iki kız ve bir erkek) babasıdır. İki torunu vardır. Frankofondur.

İsviçre’nin Devlet Yapısı ve Couchepin[değiştir | kaynağı değiştir]

Pascal Couchepin, İsviçre’nin federal düzeydeki yürütme organı olan Federal Hükümetin yedi Bakanından biridir. Anılan Bakanlar sırayla, birer yıllığına ve mevcut Bakanlık görevlerinin yanı sıra, önce Konfederasyon Başkan Yardımcılığı sonra da Konfederasyon Başkanlığı görevlerini üstlenmektedirler. Couchepin, Hükümete 1998 yılında girmiş ve 2003 yılında Konfederasyon Başkanlığı görevini de yürütmüştür. 2007 yılında bu kere, İçişleri Bakanlığının yanı sıra Konfederasyon Başkan Yardımcılığını da üstlenen Couchepin, 2008 yılında yeniden Konfederasyon Başkanı olmuştur.

Federal Hükümet üyeleri İsviçre Anayasası uyarınca federal devlete bırakılan alanlarda icraat yapmakla görevlidirler. Bu çerçevede, Pascal Couchepin'in asli görevi olan İçişleri Bakanlığı daha ziyade, İsviçrelileri ve ülkedeki yabancıları doğrudan ilgilendiren konularda (sosyal sigorta, sağlık, kadın-erkek eşitliği, ırkçılık ve din) yetkilidir. Esas itibariyle kantonların yetkisinde olan kültür ve eğitim gibi alanlardaki yetkileri sınırlıdır.

Türkiye ve Couchepin[değiştir | kaynağı değiştir]

Pascal Couchepin, Ekonomi Bakanlığı döneminde Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Couchepin Türkiye'ye ikinci resmi ziyaretini 3-10 Şubat 2007 tarihlerinde gerçekleştirmiştir. Couchepin bu ziyareti sırasında T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, çeşitli Türk Bakanlarla bir araya gelmiş ve GAP gezisine çıkmıştır. Couchepin’in 2002 ve 2007 yıllarında gerçekleştirdiği resmi ziyaretlerin yanı sıra ülkemize turist olarak da geldiği; Türk tarih ve kültürüne ilgi gösterdiği bilinmektedir. Couchepin, Orhan Pamuk’un bazı kitaplarının Fransızca çevirilerini okumuştur.

Halen Devlet Başkanlığı görevini yürütmekte olan Couchepin, 9-11 Kasım 2008 tarihleri arasında Konya Gençlik Merkezi'ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.