Paris Barış Anlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Paris Barış Anlaşması 1973 yılında Vietnam'da barış sağlayabilmek ve Vietnam savaşı'nas son verebilmek amacıyla yapılan anlaşmadır. Doğrudan ABD askeri müdahalesine son vermiştir ve Kuzey ve Güney Vietnam arasındaki savaşı durdurmuştur. Demokratik Vietnam Cumhuriyet'i (Kuzey Vietnam), Vietnam Cumhuriyeti ve Birleşik Devletler hükümetleri ile yerli Güney Vietnamlı devrimcileri temsilen Geçici Devrimci Hükümeti'nin imzaladıkları 27 Ocak 1973 tarihli savaşı sona erdirme ve Vietnam'da barışı sağlama anlaşması (Paris Barış Anlaşması) imzalanmıştır. Anlaşma Birleşik Devletler senatosu tarafından onaylanmamıştır.[1]
Anlaşma ile sonuçlanan pazarlıklar aslında 1968'den itibaren çeşitli aralılarla sürdürülmekteydi. Anlaşmanın sonucu olarak Uluslararası Kontrol ve Denetim Komisyonu(İngilizce:International Commission of Control and Supervision - ICCS) yerine anlaşmayı yürütmek üzere Uluslararası Kontrol Komisyonu (İngilizce: International Control Commission - ICC) kurulmuştur. Anlaşmanın iki ana arabulucusu Birleşik devletler güvenlik danışmanı Dr.Henry Kissinger ve Vietnam politbüro üyesi Lê Ðức Thọ çabalarından ötürü 1973 Nobel Barış Ödülü kazanmışlar, Lê Ðức Thọ ödülü kabul etmemiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Paris Agreement on Vietnam: Twenty-five Years Later [tr:Vietnam'a ilişkin Paris Anlaşması: Yirmibeş yıl sonra] Konferans Metni, The Nixon Center, Washington, DC, Nisan 1998. mtholyoke.edu'deki kopya. Erişim tarihi: 5 Eylül 2012.