İçeriğe atla

Parazitoit

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Parazitoitler, olgunlaşmamış hallerinin bir konak canlı ile beslendiği ve sonunda ise genellikle konağını öldüren canlılardır.[1]

Bir yetişkin parazitoit arı.

Asalak organizmalar, konaklarını öldürmezler ve konak organizmaların kaynaklarını kendi lehine kullanırlar, buna ek olarak parazitoitler ise konaklarına büyük ölçüde zarar verir ve konaklarının ölümüne neden olur.[2]

Parazitoit kelimesi (İngilizce:Parasitoid), Reuter tarafından bu tarz canlıları asalaklardan ve avcılardan (yırtıcılardan) ayırmak için türetilmiştir.[3]

Parazitoitler, böcekler ve solucanlar gibi türleri barındırır. Örnek olarak parazitoit solucanlara kılımsı solucanlar gösterilebilir, bu hayvan şubesine ait türler genellikle böceklerde parazit yaşarlar ve onların ölümlerine neden olurlar.

Bir yetişkin kılımsı solucan örneği.

Bazı parazitoit türleri insanlar için yararlı olabilmektedir.[4] Zira bazı durumlarda zararlı türleri yok etmek için kimyasal yerine canlı kullanıldığında (Biyolojik mücadele), parazitoit türlerde bir seçenektir.

Parazitoit türler tıpkı diğer avcı türler gibi besin zincirinde önemli bir konuma sahiptirler.[4]

  1. ^ "ScienceDirect". Parasitoid. 9 Mayıs 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2024. 
  2. ^ "Dışkı Kalkanı: Parazitoid Yaban Arıları Tarafından Vücutlarına Larva Enjekte Edilen Böcekleri". Evrim Ağacı. 22 Haziran 2015. 28 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2024. 
  3. ^ "IPM-143/IN673: Glossary of Expressions in Biological Control". Ask IFAS - Powered by EDIS (İngilizce). 2 Mayıs 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2024. 
  4. ^ a b "Parasitoids Are an Important Part of Our Food Web, Too". Xerces Society (İngilizce). 28 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2024.