Panavia Tornado

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Panavia Tornado
Alman Hava Kuvvetleri'ne ait bir Panavia Tornado
Alman Hava Kuvvetleri'ne ait bir Panavia Tornado
TürüÇok Amaçlı Jet
Ulusal köken Birleşik Krallık
 Almanya
 İtalya
ÜreticiPanavia Aircraft GmbH
İlk uçuş14 Ağustos 1974
Hizmete giriş1979
Hizmetten çıkış2019 Kraliyet Hava Kuvvetleri
DurumuEtkin
Ana kullanıcıKraliyet Hava Kuvvetleri
Diğer kullanıcılarAlman Hava Kuvvetleri
İtalya Hava Kuvvetleri
Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri
Üretim sayısı900

Panavia Tornado, İtalya, Birleşik Krallık ve Batı Almanya tarafından ortaklaşa geliştirilen ve üretilen çift motorlu, değişken kanatlı çok amaçlı savaş uçağıdır. Üç ana Tornado çeşidi vardır: Tornado IDS (avcı-bombardıman uçağı), Tornado ECR (SEAD uçağı) ve Tornado ADV (önleme uçağı). Lazer güdümlü bombalar taşıyabilir. İlk kez Körfez Savaşı'nda kullanılmıştır.

Tornado, British Aerospace (önceden British Aircraft Corporation), Batı Almanya'dan MBB ve İtalya'dan Aeritalia'dan oluşan üç uluslu bir konsorsiyum olan Panavia Aircraft GmbH tarafından geliştirildi ve üretildi. İlk olarak 14 Ağustos 1974'te uçtu ve 1979–1980'de hizmete girdi. Çok rollü tasarımı sayesinde uçağı kullanan hava kuvvetlerinde birkaç farklı uçak filosunun yerini alabildi. Üç orijinal ortak ülkeye ek olarak Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri (RSAF) Tornado'nun tek ihracat operatörü oldu.

Tornado, 1991 Körfez Savaşı sırasında Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), İtalyan Hava Kuvvetleri ve RSAF tarafından kullanıldı ve birçok alçak irtifa saldırı görevi gerçekleştirdi. Tornado ayrıca Bosna Savaşı, Kosova Savaşı, Irak Savaşı, 2011 Libya iç savaşı, Afganistan, Yemen ve Suriye'de daha küçük rollerde kullanıldı. Tüm varyantlar dahil olmak üzere 990 uçak üretildi.

Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait Panavia Tornado.

Teknik özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Azami Hız (km\s): 2340
  • İrtifa (ft): 50,000
  • Menzil (km): 1391
  • Azami Kalkış Ağırlığı (kg): 27220
  • Kanat Genişliği (mt): 13.9

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]