PHP Lisansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sürüm 3.01
Yayımcı The PHP Group
Özgür yazılım Evet
OSI desteği Evet
GPL desteği Hayır
Copyleft Hayır

PHP Lisansı, PHP programlama dili tarafından kullanılan yazılım lisansıdır. Özgür Yazılım Vakfı[1] ve Özgür Yazılım Hareketi[2] bu lisansın GPL'le uyuşmadığına inanmaktadır. Bunun nedeni, PHP teriminin kullanımındaki kısıtlamalardır.[1]

Koşullar[değiştir | kaynağı değiştir]

PHP Lisansı'nın bir açık kaynak kod lisansı olmasının nedeni kaynak kodunun benimsenmesini sağlamaktır. Ürünün kaynak kodu ve makine kodu biçimlerinde dağıtımı aşağıdaki koşullar sağlandığı sürece serbesttir.

  1. PHP Lisansı'nın telif hakkı belgesi sağlanmalı
  2. Elde edilen hiçbir iş türevinde "PHP" sözcüğü kullanılmamalı
  3. Aşağıdaki onay metni sağlanmalı
Bu ürün, http://www.php.net/ adresinden erişilebilen PHP'yi içermektedir

PHP'nin üçüncü sürümü PHP Lisansı ve GNU Genel Kamu Lisansı'yla sağlanmaktadır. Bu durum PHP 4'te terk edilmiştir. Bunun nedeninin GPL'nin zorunlu kıldığı copyleft hükümleri olduğu düşünülmektedir.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "GPL Desteği Bulunmayan Özgür Yazılım Lisansları". Birçok Lisans Hakkında Yorumlar. Özgür Yazılım Vakfı. http://www.fsf.org/licensing/licenses/index_html#GPLIncompatibleLicenses. 
  2. ^ "Ada göre OSI onaylı lisanslar". Özgür Lisans Hareketi (OSI) tarafından onaylanan açık kaynak kod lisanslarının listesi. http://www.opensource.org/licenses/alphabetical. 
  3. ^ "PHP 4 Neden PHP 3 gibi GNU Genel Kamu Lisansı'nı Kullanmıyor?". PHP: Lisans Bilgisi. PHP.net. http://www.php.net/license/. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]