P-pop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
P-pop
Müzikal kökenleri
Kültürel kökenleri1970s, Filipinler
Önemli çalgılar
Diğer konular

P-pop veya Pinoy pop (Filipin pop veya Pilipino pop olarak da bilinir) çağdaş bir pop müzik anlamına gelir. OPM türünden köken alan Filipinler'de. 1970'lerde başlayan Pinoy pop, 2020'lerde büyüyen bir türdür. 1990'lardan 2000'lere kadar, OPM pop, canlı grup sahnesinde düzenli olarak sergilendi.[1]

Neocolors, Side A, Introvoys, the Teeth, Yano, True Faith, Passage ve Freestyle, bu dönemin OPM pop'unun duygusal karakterini açıkça yansıtan popüler şarkılar.

2010'dan 2020'ye kadar Filipin pop müziği veya Pinoy pop, artan kalitesi, bütçesi, yatırımı ve çeşitliliği açısından ülkenin hızlı ekonomik büyümesi ve buna eşlik eden sosyal ve kültürel canlanma ile eşleşen büyük bir metamorfoz geçirdi. Asyalı kimliğinin Bu, K-pop ve J-pop'un yoğun etkisi, Asya tarzı baladlarda, idol gruplarında ve EDM'de bir büyüme ve Korean wave yansıtan Batı türlerine daha az güvenilmesiyle duyuldu. ve bin yıllık Filipinliler ve ana akım kültür arasında benzer Japon dalgası popülerliği.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "History of Philippine Pop Music". www.playlistresearch.com. 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2020.