Pürüzlü dişli yunus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pürüzlü dişli yunus
Pürüzlü dişli yunus
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Cetacea (Balinalar)
Alt takım: Odontoceti
Familya: Delphinidae(Yunusgiller)
Cins: Steno
Tür: S. bredanensis
Steno bredanensis
G. Cuvier, 1828

Pürüzlü dişli yunus
doğal yaşam alanı

Pürüzlü dişli yunus (Steno bredanensis), Steno cinsinde bulunan tek yunus türüdür. Oldukça büyük olan bu yunusa derin ılık ve tropikal sularda rastlanır.

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Pürüzlü dişli yunus türü ilk olarak Georges Cuvier tarafından 1828'de tanımlanmıştır. Bu türün tek başına yer aldığı Steno türünün adı Yunanca 'dar' anlamına gelir ve bu türün ayırtedici özelliklerinden biri olan çenesinin darlığı nedeniyle verilmiştir. Türün adı Cuvier'nin yazmalarını çalışan van Breda'nın anısına verilmiştir. Yunusun adı dişlerinde aşağıya doğru dik olarak inen ince mine çizgilerinden gelmektedir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu yunus türünün belirgin özelliği konik kafası ve dar burnudur. Yan yüzgeçleri, benzer yunuslara nazaran vücudun daha gerisindedir. Sırt yüzgeci oldukça belirgindir. Denizde iken Dönücü yunus, Pantropik benekli yunusu veya Afalina ile karıştırılabilir.

Dudakları, boğazı ve karnı pembemsi beyazdır. Yanı açık gri, sırtı ve sırt yüzgeci çok daha koyu gridir. Erişkin yunuslar 2,5 m boyunda ve yaklaşık 150 kg. ağırlığındadır.

Bu yunus türü sosyal bir yaşama sahiptir. Grup büyüklükleri genellikle elli yunus kadardır ama 100 yunusa kadar varan gruplar olduğu bildirilmiştir.

Nüfus ve dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pürüzlü dişli yunusun nüfusu ve dağılımı çok iyi bilinmemektedir. Bu yunus türü ile ilgili araştırmaların çoğu yaklaşık 150,000 lik bir nüfusa sahip olduğu tahmin edilen doğu Pasifik Okyanusunda yapılmaktadır. Diğer ılık denizlerden de bu yunus türünün bulunduğuna dair bilgiler gelmektedir. Sayıları bilinmeyen yunus grupları Akdeniz'de, Karayip Denizinde, Atlantik Okyanusu ve Hint Okyanusunda yaşamaktadır. Genellikle bu yunuslara kıta sahanlığının ötesinde açık denizde rastlanmaktadır.

Korunma durumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu yunus türü popülasyonunun insan eylemleri sonucu tehdit altında olduğu sanılmamaktadır. Az sayıda yunus Japon balina avcıları tarafından zıpkınla yakalanmıştır. Bir kısım yunus da orkinos avlayan balıkçıların ağlarına yakalanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikitür'de konuyla ilgili taksonomik bilgiler bulunur: