Oyun görevlisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oyun görevlisi, çok oyunculu bir rol yapma oyununda örganizatör, kurallar ile ilgili sorular için görevli, hakem ve denetleyici kişidir.[1][2] Neredeyse her zaman tüm oyuncuların aynı tarafta olduğu oyunlarda ve oyuncuların birbirlerine karşı oynadığı oyunlarda daha az görülürler.

Geleneksel bir rol yapma oyununda (tüm oyuncuların birlikte olduğu yerde) bir oyun görevlisinin görevi diğer oyuncuların karakter hikâyelerini bir araya getirmek, diğer karakterleri ve canavarları kontrol etmek, oyuncu karakterlerinin hareket etmesi için yerleri ve sahneleri bir araya getirmek ve oyuncular arasındaki sorunları çözmektir. Bu temel kural neredeyse tüm rol yapma oyunlarında aynıdır, ancak bazı kural setleri oyun görevlisinin sisteme özgü diğer işleri yapması gerekebilmektedir.

Bir çevrimiçi oyundaki bir oyun görevlisinin rolü, oyunun kurallarını uygulamak ve genel müşteri hizmetleri sunmaktır. Ayrıca, geleneksel rol yapma oyunlarının aksine, bazı durumlarda çevrimiçi oyunlarda ücretli çalışanlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rosenberg, Aaron; Dupuis, Ann; Houle, Melissa (2005). The Deryni Adventure Game. Grey Ghost Press, Inc. s. 106. ISBN 978-1-887154-09-3. 
  2. ^ Porter, Greg (Haziran 1988). SpaceTime. Richmond, VA 23233: Blacksburg Tactical Research Center. s. 1. ISBN 0-943891-03-5. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]