Otto Ruge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Otto Ruge
Otto Ruge.jpg
Doğum 19 Ocak 1882(1882-01-19)
Kristiania, Norveç
Ölüm 15 Ağustos 1961 (79 yaşında)
Oslo, Norveç
Bağlılığı  Norveç
Hizmet dalı Norveç Ordusu
Hizmet yılları 1902-1948
Rütbesi General
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı

Otto Ruge (9 Ocak 1882 - 15 Ağustos 1961), Norveçli general. Nazi Almanyası'nın Nisan 1940'ta Norveç'e yaptığı saldırıdan sonra Norveç Silahlı Kuvvetleri'nin başkomutanlığını yaptı.[1]

Güçlü askeri geleneklere sahip bir ailede Kristiania'da (Oslo) büyüdü. Oslo Katedrali Okulu'na gitti. 20 yaşında subay oldu. 1905 yılında Norveç Askeri Koleji'ne gitti ve 1915 yılında kurmay oldu. 1933 yılında Albay rütbesindeyken Genelkurmay Başkanlığı'na getirildi. 1938 yılında görevinden istifa etti ve piyade müfettişi olarak atandı.[2]

1940 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Alman saldırısından birkaç gün sonra emekliye ayrılması beklenen yaşlı General Kristian Laake'in ardından yenilgiye uğratan bir tutum sergileyerek komutayı devraldı. emreden rahatladım. Hükûmeti Alman birliklerine karşı savaşmaya ikna etti. Savaşmanın ülkede hayati önemi olduğuna ve ulusun kendi benliğine saygı duyacağına, ancak Müttefiklerin yardımına duyulan gereksinimin başarılı olması için önemli olduğunu fark edecek kadar pragmatik olduğuna inanıyordu. Ruge'nin elinde zor bir görevi vardı: kısmen harekete geçirilmiş bir ordunun komutanıydı. Zaten bütün büyük şehirleri savunsalar da, Almanlar hava üstünlüğü kurmuştu. Mevcut birkaç piyade alayından birinin kaybedilmesi, 3. piyade alay komutanının ateş açmadan teslim olması, yanlışlıkla çevrili olduğuna inanması durumun daha da kötüye gitmesine neden oldu.

Ruge'nin ana stratejisi, yavaş yavaş kuzeye geri çekilmek ve Müttefiklerin Trondheim'ın yeniden ele geçirmesini beklerken şehrin güneyinde bir savunma hattı oluşturmaktı. Bununla birlikte Müttefikler, Trondheim'a çok geç ve uzakta çıkarma başlattılar. Bunun sonucu olarak kentin saldırıya uğramadan önce kuvvetlerini dolaşarak savaşa sokulabilir hale getirdi.

Fakat Güney Norveç'teki başarısız çıkarmadan birliklerini tahliye ederek Narvik Muharebesi'ne katıldı. Müttefik güçlerin geri çekilmesinden sonra, Norveç Ordusu kalıntılarının teslim alınması için görüşmeler yapmak üzere Norveç'te kaldı. Daha sonra Almanlar tarafından tutuklandı ve savaşın geri kalanında Almanya'da tutuklu kaldı.

Savaştan sonra Korgeneral rütbesine terfi etti ve yeniden Başkomutan olarak atandı. Ancak bir süre sonra 1948 yılında emekli oldu.

1940 harekâtındaki anıları, Felttoget 1940 başlığı altında yayınlandı.

15 Ağustos 1961 tarihinde öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Otto Ruge (Store norske leksikon)". 7 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2018. 
  2. ^ "Ruge Otto, General (Generals from Norway)". 2 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2018.