Otobüs şeridi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otobüs şeridi Mannheim, Almanya
Otobüs şeridi Atina, Yunanistan
New York'ta otobüs şeridi

Otobüs şeridi, otoyol ve caddelerde yalnızca otobüslerin kullanımı için özeleştirilmiş şerittir. Otobüs şeridinin genellikle kullanım amacı toplu taşımayı trafik sıkışıklığına karşı hızlandırmaktır. Bazı ülkelerde ve bazı uygulamalarında otobüs şeritlerini taksiler, bisikletler, motorsikletler veya geçiş üstünlüğü bulunan araçlar da kullanabilmektedir. Ancak bu durum şeridin varoloşundaki temel işlevi olumsuz yönde etkileyebilir. Otobüs şeritleri hızlı otobüs taşımacılığının merkezi parçasıdır.

İşlevi[değiştir | kaynağı değiştir]

Otobüs şeridinin amacı, trafiğin sıkışık olduğu durumlarda otobüslere geçiş önceliğinin sağlanmasıyla zamandan tasarruf edilmesidir. Otobüs şeritlerinin yolun tamamında veya oldukça uzun olmaları gerekli değildir. Yolların sıkışık olduğu noktalarda otobüs şeridinin ayrılması yeterli olmaktadır. Ancak bazı şehirlerde otobüs şeritleri ayrı bir yol şeklinde tüm yol üzerinde ayrılararak, otobüs trafiği yerel trafik ağından ayrılmıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Otobüs şeridinin ilk kullanımı ABD'nin Chicago kentinde 1942 yılında görülmüştür. Avrupa'daki ilk kullanım ise 1962 yılında Almanya'nın Hamburg şehrinde yapılmıştır. Daha sonra bu uygulama Almanya'daki diğer kentlere de yayılmıştır. Alman modelini temel alarak Japonya'da da bu konu üzerine çalışmalar yapılmıştır. Paris ve Londra'da otobüs şeridi uygulamaları yapılmıştır.

Eleştirileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Otobüs şeritlerinin yapılması kurulmuş bölgelerde özel arazilerin istimlakı veya var olan yolların daraltılması yoluyla yapılmaktadır. Ayrıca özellikle alışveriş merkezleri gibi yerlerin önüne kural dışı park etmeler otobüslerin yeniden normal yola karışmalarını ve böylece otobüs şeridinin amacına ulaşmamasına neden olmaktadır. Ayrıca diğer araçlar tarafından bu şeridin kullanılması otobüs şeridinin ana amacına aykırılık teşkil etmektedir.

Uygulamaları[değiştir | kaynağı değiştir]