Osmanlı Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Osmanlı Cumhuriyeti
Osmanlı Cumhuriyeti filminin afişi
Yönetmen Gani Müjde
Yapımcı Şükrü Avşar
Senarist Gani Müjde
Fatih Solmaz
Emre Bülbül
Oyuncular Ata Demirer
Vildan Atasever
Sümer Tilmaç
Kerem Kupacı
Ruhsar Öcal
Ali Düşenkalkar
Belma Canciğer
Sezen Aksu
Müzik Sezen Aksu
Görüntü yönetmeni Uğur İçbak
Kurgu Mustafa Preşeva
Stüdyo Avşar Film
Dağıtıcı UIP Filmcilik
Cinsi Sinema filmi
Türü Tarih - Komedi
Yapım yılı 2008, Türkiye
Dil Türkçe
Hasılat 11.474.933 ₺[1]

Osmanlı Cumhuriyeti, komedyen ve dizi oyuncusu Ata Demirer'in başrolünde oynadığı tarihi bir film. Diğer oyuncuları ise Vildan Atasever, Sümer Tilmaç, Ruhsar Öcal, Kerem Kupacı, Ali Düşenkalkar, Belma Canciğer ve Sezen Aksu gibi kişilerdir. Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını ise Gani Müjde yapmaktadır. Film, 21 Kasım 2008'de vizyona girdi.[2] Filmin çekimleri, Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, Aya İrini, Sepetçiler Kasrı, Karaköy, Nakkaştepe ve Fatih başta olmak üzere 23 farklı mekanda beş buçuk haftada çekilen filmde yaklaşık 1500 kişi görev almıştır.[3]

Film, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'da da gösterime girmiştir.[4]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, 1888 yılında başak tarlasında koşan ve sonra Mustafa Kemal olduğu anlaşılan çocuğun bir ağaca tırmanıp, kafesteki bülbülü alırken kafasının üzerine düşmesiyle başlıyor. Ardından filmin kararması ile 2008 yılına geliniyor. Bu tarihte Kurtuluş Savaşı gerçekleşmemiş ve Türkiye kurulmamıştır. Bununla birlikte Mustafa Kemal Atatürk adında bir önder de ortaya çıkmamış ve Ankara başkent olmamıştır. Osmanlı İmparatorluğu, yaşadığı ağır toprak kayıpları sonucunda Anadolu'nun batısına kadar gerilemiş, sonucunda Amerikan mandasına girmiştir. Sadrazamı dahil çevresindekiler AB yanlısıdır. Film esnasında Padişah 7. Osman aşık oluyor ve sonunda birkaç olay geçirerek kendisinin başkaları karşısında bir kukla olduğunu trajikomik bir şekilde anlıyor. Filmin ikinci yarısında ise Atatürk’ün var olduğu bir cumhuriyet anlatılmaktadır.[2]

Galası[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin galası Lütfi Kırdar Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Etkili bir şekilde süren sağanak yağışa rağmen galaya gelen çok sayıda davetli, mehteran takımı ile karşılanmıştır. Galada salon görevlilerinin, filmde olduğu gibi "ginger" adı verilen iki tekerlekli akülü ulaşım aracını kullanarak görev yapması dikkat çekmiştir.[3]

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde, özellikle Atatürk'ün karga kovalarken öldüğü sahnesi çok konuşulmuştur. Bununla ilgili en büyük tepkiyi Profesör Toktamış Ateş vermiştir. Toktamış Ateş: Atatürk’ün karga kovalarken ölmesini fevkalade münasebetsizce buldum. Halk ne der, espri olarak kabul eder mi, hoş görür mü açıkçası bilemiyorum. Ancak kendisini Atatürkçü olarak tanımlayan bir insanın böyle bir sahneden rahatsız olacağını, böyle bir sahnenin hoşa gitmeyeceğini tahmin ediyorum. Karga kovalarken öldüğü sahneyi çok dramatik bir an olarak göstermiş olsa dahi bunu bile münasebetsiz bir şey olarak görüyorum. Kabul edilebilir bir durum değil.” demiştir.

Fakat, Gani Müjde: “Film Atatürk’ün çocukluğunun geçtiği Selanik’te başlıyor. Filmin başında Atatürk’ün 7-8 yaşlarında karga kovalarken ölümünü konu ediyoruz. Bunun yanlış yorumlanacağını hiç sanmıyorum. Çünkü biz sonrasında değişen tarihi sorguluyoruz, dalga geçmiyoruz. Bu sahne aslında bir dramın başlangıcı. Kimse benim ne denli Atatürkçü olduğumu sorgulayamaz. Filme gelenleri bekleyen başka bir sürpriz daha var ama söylemem. Bu hikâyenin samimiyetine inanan herkesin Atatürk düşmanı bile olsa filmi merakla izleyeceğini düşünüyorum. Filmde sert bir gönderme yapmıyorum. Benim Atatürk sevgim filmin her karesine sinmiştir. Kuşkum, çekincem hiçbir zaman olmadı. Olumsuz yorumlar ancak filmi henüz seyretmeyenler açısından olabilir. İnsanlar salondan bu filmi alkışlayarak ayrılacaklar.” diye karşı çıkmıştır.[5]

Diğer Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Murat Özer: Kahpe Bizans’ı aratıyor. Keşke ‘Kahpe Bizans’taki gibi parodi üzerinden giden bir film çekseymiş. Senaryodan kaynaklanan sorunlar var, anlatımdan kaynaklanan sorunlar var, oyunculuktan kaynaklanan sorunlar var. Son zamanlarda kabaran milliyetçilik damarımız üzerinden de giderek biraz ajitatif bir film haline getirmiş.”.[6]

Kerem Akça: "Fikir bazındaki başarısını birçok konuda yerine getirerek günümüz hükümetini ‘Atatürk olmasaydı işte böyle olurdu!’ mesajıyla sarsan alegorik bir yapı kurmada bir hayli başarılı. 2008 Türkiye’sinde Ankara başta olmak üzere bütün yan öğeler ve karakterler üç boyutlu ve zekice kurulmuş. Padişahın ne hallere düştüğünü anlatan durumlar ve olay örgüsü de iyi yerleştirilmiş. Yani filmin senaryo adına fazla bir sorunu yok. Yine de bazı eksikleri olduğunu kabul etmek gerek.

Murat Erşahin: “Ben filmi beğendim. Çok dört başı mamur olmamakla birlikte beklediğimden iyi çıktı. Sulu sepken bir şey değil. Ciddi bir şeyler söylemeye çalışıyor kendince ve bunu bir tutarlılık içinde yapıyor. Tam bağımsızlık uğruna güzel şeyler söylüyor. Ben Gani Müjde’nin sağlam bir film çektiğini düşünüyorum. Özet olarak kötü film değil.”.

Şenay Aydemir: “Bence ne olduğuna tam karar verememiş; komedi mi, drama mı? Bu yüzden hiçbir şey yerli yerine oturmuyor. Film boyunca padişahın hikâyesini komedi unsurlarıyla bezeyip film sonunda bu kadar drama yüklendiği zaman ne komedinin ne de dramanın anlamı kalıyor. Her şey ciddiyetini kaybediyor. Trajikomik bir olaya dönüşüyor. Filmin en büyük problemi bu.”.

Esin Küçüktepepınar: “Şu andaki memleketin karmaşık hissiyatı gibi olduğunu düşünüyorum filmin. Ama bu karmaşıklığın bilinçli olduğunu düşünmüyorum. Biraz niyeti konusunda kafası karışmış bir film. Bir komedi drama olamamış, yetersiz kalmış. Getirdiği yeni bir şey yok. Bir sinema yapıtı olarak beklentileri vermiyor. Dönem filmi de değil, komedi filmi de değil. Dolayısıyla ironisinin arkasında düşünülmüş bilinçli bir fikir de yok. Bir kaynaştırma bir taraf tutma metodu da çok anlaşılmıyor. Sinemaseverler bir şekilde eğlenecektir.”.

Cüneyt Cebenoyan: “Gülmeyi umuyordum, gülemedim. Komedi filmi olduğunu düşünmüyorum, milliyetçi ulusalcı duyarlılığa hitap eden bir film olduğunu düşünüyorum. Antiemperyalist duyarlılık bende de olan bir şey, katılıyorum ama bu hali çok geri. Çocukça hatta. Aydınımızın, entelektüelimizin en büyük sorununu yansıtıyor; Kemalizm’in başöğretmen tavrı ... Öğreten adam konumunda görmüş kendisini yönetmen ve senarist; öğretiyor, bize bir şeyler bildirmeye çalışıyor.”.

Nil Kural: “Komedi filmi gibi lanse edildi ama bu bir komedi filmi değil. Distopya ya da ütopya diyebileceğimiz, bir fikirden yola çıkan, gelecek nasıl olurdu tahayyülü üzerine kurulmuş bir film. Komedi, küfür gibi şeylerle girmesine rağmen, ağırlıklı olarak bir distopya. Filmin hem ülkenin politik atmosferinde ortaya koyduğu çok ataerkil bir toplum portresiyle, hem de şiddet ve milliyetçilik açısından, ülkenin kuruluşuna dair Mustafa’nın yarattığı tartışmaları arttıracağını düşünüyorum. Bir yandan da film kendine bir komedi olarak değil, bir distopya olarak yer verdiği için, verdiği fikirleri de kafası karışık ve tehlikeli buluyorum.”

Fırat Yücel: “‘Osmanlı Cumhuriyeti’, “Ya Atatürk olmasaydı” fikrini, bugünün siyasi gündemine dair spesifik öğelerle yeterince beslemiyor, ilkokullardaki haliyle bırakıyor. ‘Liboşluk’, ‘Amerikan yandaşlığı’, ‘vatan hainliği’ gibi zaten insanların yıllardır birbirlerini karalamak için kolayca kullandıkları, içi boş bir etikete dönüşmüş sıfat ve konumlar, filmde yeniden üretiliyor. Mizah, sosyal hayatın nasıl da kaba ve sert kalıplar üzerine kurulu olduğunun farkına vardırır ve insanların bu kalıpları/stereotipleri/çatışma noktalarını sorgulamalarını sağlar. Osmanlı Cumhuriyeti ise bu kalıpları, olduğundan da daha kaba bir halde tekrar önümüze sunuyor. Üstelik ‘ne ABD, ne Avrupa Birliği, ne IMF’ şeklinde özetlenebilecek ucuz ve naif bir milliyetçiliğe savrulyor ve hatta ‘Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur’ raddesine kadar ulaşıyor.”.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen:

Senaryo Yazarları

 • Gökhan Karagülle
 • Gani Müjde
 • Fatih Solmaz
 • Emre Bülbül

Yapımcı

 • Şükrü Avşar

Görüntü Yönetmeni

Kurgu

 • Mustafa Preşeva

Köstüm Tasarım

 • Baran Uğurlu
 • Zeynep Şan - Kostüm Tasarım Asistanı
 • Nalan Pişirici - Kostüm Tasarım Asistanı[7]

Yapım Ekibi

 • İzzet Arslan - Uygulayıcı Yapımcı
 • Selim Aydoğdu - Yapım Sorumlusu[7]

Yönetmen Ekibi

 • Tolgay Ziyal - Yardımcı Yönetmen
 • Burcu Alptekin - Yönetmen Yardımcısı
 • Osman Taşçı - Yönetmen Yardımcısı
 • Elif Verit - Yönetmen Yardımcısı
 • Nurgül Kaan - Yönetmen Yardımcısı
 • Aslı Kay - Koordinasyon[7]

Sanat

 • Gül Karapınar - Sanat Asistanı
 • Ayşe Gülsüm Özel - Kostüm Asistanı
 • Ulaş Tuna Astepe - Kostüm Asistanı
 • Ebru Tunçoktay - Kostüm Asistanı
 • Aytül Yenibayrak - Kostüm Asistanı[7]

Yapım

 • Avşar Film

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]