Osman Öztunç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Osman Öztunç
Doğum 23 Nisan 1968 (1968-04-23) (53 yaşında)
Tokat[1]
Başladığı yer Türk
Tarzlar Türk halk müziği
Meslekler Şarkıcı
Müzik şirketi Hayal İşçileri

Osman Öztunç (d. 1968, Tokat), Türk şarkıcı. Ülkücü ve milliyetçi kimliğiyle bilinir. "Bozkurt Osman" ve "Şah Zemahşer" olarak anılmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi etkinliklerinde sahne almıştır.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

1968 yılında Tokat'ın Çamlıbel kasabasında dünyaya gelen sanatçı ilk ve orta öğrenimini bu kasabada tamamlamıştır. Çok Genç yaşta Çıkardığı "Yan Çizdim" Albümü o yılın en çok satan albümü olmuştur. Özellikle bu albümün içinde bulunan "Mehmedim" eseri çok kısa zamanda hem görsel hem işitsel medyada kullanılmasıyla milyonlarca sayıya ulaşmıştır. o dönemin siyasi yapısı "Milliyetçilik" fikriyatına zıt bir bakış açısı içerisinde olduğu için sanatçının albümleri tezgâh altlarında gizli gizli satılmıştır.

Sanatçı, Müzik kariyeri boyunca 15 albüm çıkarmıştır.

Sanatçı 2012 yılında "Zemahşeri" nazım şeklini bularak 285 yıl sonra edebiyat dünyasında bir ilki gerçekleştirmiş ve Türk edebiyatına büyük bir katkı sağlamıştır.

"Zemahşeri" nazım şeklini bulan kişi olarak günümüzde "Şah Zemahşer" mahlasıyla tanınmaktadır.

ZeMahşer Türk Halk Edebiyatına yüz yıllar sonra yeni kazandırılmış bir nazım şeklidir, en az üç ve daha fazlası şiir bir arada kendi kalıplarını muhafaza ederek oluşturulmuştur. Şiir, divan ve iki ayrı koşma olarak bir aradadır. Yüzyıllar sonra edebiyatımıza kazandırılan bu muhteşem nazım şekli bulucu ozanın (Şah ZeMahşer Osman Öztunç) ismi olan ZeMahşer ile adlandırılmıştır, Bir ilktir.

Sanatçının menajerliği Hayal İşçileri tarafından yapılmaktadır.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]