Orhaniye, Menteşe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Orhaniye
Muğla in Turkey.svg
Muğla konumunda Orhaniye
Orhaniye
Orhaniye
Orhaniye Muğla'daki konumu
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Menteşe
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2016)
 • Toplam 13,685
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
Posta kodu 48000
Mahalle sınırları içindeki Zihni Derin caddesi ve Aylin Karaca kavşağı

Orhaniye, Muğla'nın Menteşe ilçesinin mahallesidir.

2012 yılından önce Muğla'nın 14 mahallesinden birisiyken, bu tarihten itibaren yeni kurulan Menteşe ilçesine bağlanmıştır. 2014 yılı resmî nüfusu 13.151 kişidir.[1] Orhaniye mahallesi, kentin ticari ve kültürel merkezi konumunda bulunması ve aynı zamanda Muğla'nın merkezi olan kentteki pek çok resmî kurumun burada bulunmasıyla önemli bir konumdadır.

Osmanlı döneminde yerleşimin olmadığı sadece kent mezarlığı ve bir askerîkışlaya sahip mahalle 1940'lı yıllarda imara açıldı. Bu yıllarda Saburhane Deresi'nin ıslah edilmesi, eski Osmanlı mezarlığının kaldırılması ve Marmaris bulvarı'nın açılmasıyla (bulvarın sadece doğu tarafı bu mahalleye bağlıdır) yerleşimi arttı. Gelişen kentin pek çok resmî kurumu da yine 1940'lı yıllarda ve sonrasında bu mahalleye taşınmıştır. Günümüzde hala önemini koruyan mahalledeki önemli kurumlar ve yerler şunlardır: Muğla Belediyesi tesisleri, İl Jandarma Komutanlığı, Muğla üniversitesi Rektörlüğü ve GELİ lojmanları (her ikisi de kentin en yüksek binalarıdır),Endüstri Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Muğla ve Menteşe Devlet Hastaneleri, Huzurevi (Muğla ilinin tek huzurevidir), SGK İl Müdürlüğü, Sivil Savunma İl Müdürlüğü, Menderes Elektrik Dağıtım AŞ. Muğla İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü

Mahallede 3 ilköğretim okulu bulunmaktadır. Kentin meşhur Perşembe Pazarı da yine bu mahalle sınırları içindedir. Mahallenin ana caddeleri İsmet Çatak caddesi, Zihni Derin caddesi ve Marmaris bulvarı.

Mahalledeki parklar; Kışla Parkı ve Botanik parkıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]