Göktepe, Menteşe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Göktepe
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Menteşe
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 438
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48000

Göktepe, Muğla ilinin Menteşe ilçesine bağlı bir mahalledir.

2012 yılına kadar Muğla'nın Merkez ilçesine bağlı bir beldeyden, Muğla'nın büyükşehir olmasıyla Menteşe ilçesine bağlı bir mahalle olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı daha önceleri Belenye olarak geçmektedir. İsim değişikliği sonucunda bugünkü ismi kullanılmaya başlanılmıştır. Belenye köyü bir söylentiye göre Osmanlı Dönemi vergilendirmesinden ayaklanıp köyün dışarıyla olan bağlantısı olan köprüyü yıkarak vergi ödemeyi reddetmiştir. Bu olay üzerine belalı yer belalıyerin evrilerek belenye olarak aslandırıldığı söylenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kendine özgü biber çentemesi olarak adlandırılan yemeği vardır. Biber çentemesi yöre adı olarak böberçentemesi olarak isimlendirilmiştir. Kırmızı iri biberlerin haşlanması ve kendine özgü dövüş şekliyle haşlanıp soğan ile karıştılarak bir tür sos veya meze türü olarak adlandırılabilinir. Sos olarak yemeklere eklenildiği gibi meze ve yeme ürünü olarak direkte tüketilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla-Aydın-Denizli illeri sınırında, bağlı olduğu Menteşe'ye 55 km., Aydın Bozdoğan ilçesine 35 km., Denizli Kale ilçesine 40 km. uzaklıkta bir mahalledir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1941
1997 2060

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Halk önceki yıllarda tütün yetiştiriciliği yapmakta idiyse de, kota uygulaması sonucu günümüzde daha değişik alanlara yönelmiştir. Bunların başında zeytin yetiştiriciliği gelmektedir. Turizm anlamında ziyaret edilebilecek birçok tarihi kalıntıları bulunan (Kızlaroynağı, Haneyini, Asarkayası, Soğukin gibi) şirin bir mahalledir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallede Jandarma Karakolu, İlköğretim Okulu, Sağlık Ocağı, Orman İşletme Şefliği, Köy Grubu Ziraat Teknisyenliği, tasarrruf tedbirleri nedeniyle kapatılmış bir PTT şubesi, üç katlı bir köy odası bulunmaktadır. Eğitim yönünden 11 mahallenin bağlı olduğu taşımalı öğretim merkezi konumundadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]