Orhaniye, Edirne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Orhaniye
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 529
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu
Posta kodu 22000
İnternet sitesi: [2]

Orhaniye, Edirne ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adını , ORHAN bey isimli çiftlik sahibinden aldığı bilinmektedir ,Eskiden adı Toduriç olan köy geçen zamanlarda değiştirilerek Orhaniye adını aldı, 1800'lü yıllarda ,Köydeki yerleşim durumunda , Türkler ve Yunanlar birlikte yaşamaktaydılar.Kurtuluş savaşının ardından ,Yunanistan ve Bulgaristan ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde , Bulgaristandan gelen Türk aileler köye yerleştirilerek köy hlkını teşkil ettiler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün en önemli özelliği köy ekmeğidir.köyün çamlık dediğimiz çok güzel bir ağaçlık tepesi vardır. buraya edirne nin çeşitli yerlerinden aileler piknik için gelmektedir. ben köyün muhtarı olarak tüm edirnelileri gelip buralarını görmeye davet ediyorum. köyde hem bir piknik yapıp hem de çok güzel yeraltından kendi çıkan sularımızdanda kullanmak içinde alabilirler.Bi sefer gelmenizi tavsiye ederim.Geldiğinizde gördüğünüz eksiklikleri muhtarlığımıza bildirirseniz veya olmasını istediğiniz bi şeyler olursa fikirlerinizi muhtarlığımıza bildirirseniz seviniriz

=Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün doğu kısmı kısmen ağaçlıktır ve tarım arazilerinin büyük bölümü doğu kısmında kalmaktadır. Batı kısmı ovadır ve sulanabilir  tarım arazileri bulunmaktadır,Köyün hudutları ,Doğuda AZATLI ,Batıda KARAKASIM,Kuzeyde TAYAKADIN,

Güneyde ELÇİLİ Köyleri bulunmaktadır. Köyün içerisinden Uzunköprü ilçesi sahil yolu geçmekte

Olup ilçeye uzaklığı 32 km ,Edirne şehir merkezine uzaklığı 20 km dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

 24
36

16-25

23
24

26-35

43
43

35 ÜSTÜ 132 113

TOPLAM: 438

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde devlet su işlerinin artezyen kuyuları aracılıgı ile sulu tarım yapılmaktatır.Çeltikçilik bunlardan biridir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi VARDIR PTT şubesi ve PTT acentesi yVARDIR. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faal çalışmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır güzel bir trakya köyü olup dayanışma içindedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]