Tayakadın, Edirne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tayakadın
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.812
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu
Posta kodu 22100
İnternet sitesi: www.tayakadinkoyuedirne.com [2]

Tayakadın, Edirne ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde italyan bir kadına ait at çiftliğinin bulunması sebebiyle köyün adı tayakadın olmuştur Bu bilgi yanıltıcı olabilir kesinliği olmamaktadır. Diğer bir bilgiye göre Fatih Sultan Mehmetin süt annesine verilen isim olarak Tayahatun geçmektedir ve daha sonraları tayakadın olarak değişmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne merkezine 13 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1986
2000 1812
1997 1981

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genelde ekilen ürünler Buğday, Arpa, Çeltik, Şeker pancarı, Slajlık mısır, ayçiçeği ve son yıllarda kanola tarımına da başlanmıştır. Ayrıca köyde civar köylere de hitap eden oldukça güzel ve gelişmiş yaklaşık 20 kadar dükkandan oluşan bir sanayi sitesi bulunmaktadır. Trakyanın hemen hemen her köyünde üzerinde bu sanayide bulunan ustaların isminin yazdığı römorklar görmek mümkündür. Bu esnafın içinde torna tesviye işleri, [kaynak işleri], tarım alet ve makineleri tamiri, oto tamiri , motorcu, elektrik işleri, parça alım satım işleri, nalbur, mobilya ,marangozluk ile bütün civardaki köylere hitap etmektedir. Köy civarında bulunan fabrikalarda köyün çalışan nüfusuna iş imkânı sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]