Ophiocordyceps unilateralis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Ophiocordiseps unilateralis
Ophiocordyceps unilateralis'in bulaştığı ölü karıncalar
Ophiocordyceps unilateralis'in bulaştığı ölü karıncalar
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Fungi (Mantarlar)
Bölüm: Ascomycota
Sınıf: Sordariomycetes
Takım: Hypocreales
Familya: Clavicipitaceae
Cins: Ophiocordyceps
Tür: O. unilateralis
Binominal adı
Ophiocordyceps unilateralis
(Tul.) Sacc.

Ophiocordyceps unilateralis, Camponotus leonardi gibi karıncaları enfekte eden bir parazit mantardır. Sporlarının dağıtımı için karıncaların davranışlarını değiştirirler.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tür üretici konumuyla hayat döngüsünün sonunda olduğu tanımlanabilir. Ölen karıncanın kafasının arkasına kadar uzanan bir sırım gibi ama esnek koyu pigmentli stroma sapı oluşturur. Sapın ucunda spor keseleri bulunur.

Hayat döngüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer böcekleri enfekte eden patojenik mantarlar, Ophiocordyceps sınıfındakiler, (ideal olarak Camponotus leonardi karıncaları) konak bulmaktır. Fakat O. unilateralis karıncaları enfekte eden diğer patojeniklerden daha az bilinirler ve daha az derecede konak manipulasyonuna ve üreme başarısına sahiptirler. Mantarın sporları, cansız olan yumuşak dokuları tüketmeye başladığı böceğin trakeasından içeriye girer. Sporlar hazır olduğunda, miselyumlar karıncanın beynine girip karıncanın farklı algılamasını sağlayarak, onu bir bitkinin gövdesine tırmandırıp, çenesini kullanarak bitkiden korunmaya iter. Enfekte karınca yaprak damarlarını anormal bir kuvvetle ısırır ve dambl şekilli izler bırakır. 48 milyon yıl önce, bitki fosili içindeki araştırmada aynı izlerin Messel oyuğunda görüldüğü tespit edilmiştir.