Omurlar, Selendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Omurlar
—  Mahalle  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Manisa
İlçe Selendi
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 359
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu
Posta kodu 45970
İnternet sitesi: [2]

Omurlar, Manisa ilinin Selendi ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, ismini, kurucusu olan Omur Baba adlı bir Yörük'ten almıştır. Hayvan sürülerinin sahibi olan Omur Baba adlı kişi o dönemlerde köyün şu anki mevkiine sürüleri ile gelmiş, artık yaşı ilerleyen için bu mevkiye yerleşmiş ve burada oba şeklinde bir oluşum meydana gelmiştir. Köy diğer insanların da yerleşmesi ile bugünkü halini almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy gelenek ve göreneklerine genel olarak bağlıdır. Çorbalardan tarhana çorbası meşhurdur. Düğünlerde özellikle keşkek aşı bulunur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 189 km, Selendi ilçesine 22 km uzaklıktadır. Yeşil bir vadi tabanını yukarıdan gören bir tepeye yol kenarına kurulmuştur. Hayvancılık ve tarım başlıca geçim kaynağıdır. Köy Ege Bölgesi'nin kıyı şeridindeki pek çok diğer il ve ilçe merkezine göç vermiştir. Tepe yamacındaki tarlalar çok taşlıdır. Tarlalar yer yer 2 metreyi bulan taş yığınlarının arasında yer alır. Vadi tabanından geçen dere kıyısındaki arazileri çok verimlidir. Son zamanlarda tabandaki bu sulak arazilerde kiraz yetiştirilmeye başlanmıştır. Derenin üzerinde Osmanlı zamanından kalma tek gözlü kemerli bir köprü de bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, mahallenin bulunduğu konum gereği karasal iklime daha yakındır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 451
2000 359
1997 268

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]