Eskin, Selendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
MADIR MAHALLESİ
—  Mahalle  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Manisa
İlçe Selendi
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1,500,000
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu
Posta kodu 45970
İnternet sitesi: [2]

Eskin, Manisa ilinin Selendi ilçesine bağlı bir mahalledir.

ESKİN KÖYÜ

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı mahallenin güneyinde bulunan eski inden almaktadır. Eskin mahallesi ilçeye 20 kilometre uzaklıktadır. Yörenin ve bölgenin en yüksek dağlarından olan Yumru Dağ, yöre adıyla Soğanlı Dağı mahallenin doğusunda yükselir. Selendi Çayı bu mahallenin içinden geçerek ilçeye kadar uzanır. Soğanlı Dağı eteklerinde kurulmuş olan bir yerleşim alanıdır. Daha önceki yıllarda sınır komşusu olan Çinan Köyü sınırları ile iç içe idi. Köy diğer köylerde olduğu göçebe yörüklerin buraya gelerek çadır kurmaları ile oluşmuştur. Köy Yukarı Eskin ve Aşağı Eskin olmak üzere iki parçadan oluşmuştur. Madır, Fakra, Kara Çağıl bu mahallenin diğer mahalleleridir. Mahalle Aralarındaki uzaklık 3-5 kilometreyi geçmez. Çinan, Kabaklar, Terziler, Rahmanlar, Hacılar ve Kazıklı köyleriyle sınırı vardır.

Mahallenin yolu asfalttır. Kazıklı mahallesi geçilerek köye ulaşılır. Köyü Kabaklar mahallesine bağlayan bir yol yoktur. Mahallenin yanından geçen çay geçilerek kabaklar mahallesine ulaşılır. Çay üzerine köprü kurulmuş olsa Kabaklar, Çinan mahallesinden İlçeye bağlanan altarnatif bir yol olacaktır. Ayrıca böyle bir köprü Rahmanlar ve Uşak istikametine de bu mahalleden geçiş sağlayacaktır. Şu anda Yukarı Eskin Mahallesi, Aşağı Eskin Mahallesi, Kazıklı mahallesi güzergahı takip edilerek ilçeye, mevcut köylüye ait özel vasıtalarla gidilip gelinmektedir. İlçenin pazarı olan Perşembe günü mahalleden vasıtalar gider gelir. Diğer günlerde de özel gidiş gelişler olur. Mahallenin ilçeye uzak olması ve her gün bir servisinin olmaması halk için bir sıkıntı kaynağıdır.

Mahallede Yukarı Eskin, Aşağı Eskin, Madır mahallelerinde olmak üzere üç tane okul ilkokul vardır. Mahallenin çay kenarında olması su yönünden zengin bir haline getirmiştir. Madır ve Fakra mahalleleri su yönünden merkez mahalleleri kadar şanslı değildir.

Mahallenin elektrik ve telefonu mevcuttur. Madır, Yukarı ve Aşağı Eskin mahallelerinde camiler mevcuttur. Mahallede sağlık evi de kurulmuştur. Ebe hemşire mahallede bulunmaktadır. Bu yönüyle de diğer köylerde olmayan ender hizmetlerden biridir.

Mahallenin nüfusu 1950 de 826 olarak görülmekteyken 1955 yılında da birden nüfus 599’a düşmüştür. Bu durum, mahalleden bazı mahallerin ayrılmasından kaynaklanmaktadır. 1955 yılından 1985 yılına kadar nüfus 599’dan 1041‘lere kadar çıkmıştır. Bu da, bu zamana kadar mahalleden göç olayının çok az olduğu fikrini vermektedir. Göç olayının diğer köylere rağmen az olması veya olmamasının sebebi olarak da mahallenin çay kenarında kurulması ve bu durumun köylünün tarım alanında gelir düzeyinde bir iyileşme meydana getirmesindendir. 1990 yılında yine birden nüfus 845’e gerilemiştir. Keza 1997 yılı nüfus sayımında da nüfus 829’dan 499’a gerilemesin sebebi de mahalleden bazı mahallelerinin ayrılmasındandır. 1993-94 de Kabaklar mahalleden ayrılarak müstakil köy olmuştur. 1970‘te 145 hane olan köy 1990 yılında 212 olmuştur. Kabaklar mahallesi ayrılınca bu sayı oldukça düşmüştür. Eskin mahallesi civar komşu köylerle akrabalık ilişkileri mevcuttur. Mahallede hizmet veren köy kahvesi ve bakkal dükkânı mevcuttur.

Köy gelirini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Bilhassa koyun, keçi bu mahallede ağırlıklı olarak yetiştirilir. Mahallede tütün ekimi de yapılır. Köy genellikle merkez mahallesi çay kenarına kurulu olmasından tarıma elverişli arazisi vardır. Bu mahallede sebze, meyve üretimi bu mahallede ağırlık kazanır. Yaz mahsulü dediğimiz kavun, karpuz, fasulye, mısır gibi birçok sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır. Mahallede tarım modern tarım araçları olan traktör ve benzeri araçlarla yapılmaktadır. Mahallede yeterince bu işi yapacak traktör vardır. Ayrıca mahallede otomobil, motosiklet, kamyonet türü araçlar da mevcuttur. Bunlarda mahallenin ekonomisine olumlu katkılar yapmaktadır. Mahallede hayvancılık biraz daha modern usullerle yapılmaya başlanmıştır. Mahallede hayvan ıslah çalışmaları da vardır. İnek besiciliği bunun en güzel örneğidir. Mandofon ve hoşteyn cinsi inek besiciliği yapılmaya başlanmıştır. Bu durum üretimi olumlu yönde etkilemekte ve gelir seviyesini yükseltmektedir. Kümes hayvancılığı da bu mahallede yapılmaktadır. Orman ürünlerinden yakacak olarak faydalandıkları gibi bu köy civarında Meşe ve pır nar ağaçları ağırlıklı bitki örtüsünü teşkil etmektedir. Bu durum da köy için ayrıca bir zenginlik kaynağıdır.

Mahallede geleneksel yörük düğünleri yapılmaktadır. Kış geceleri yüzük oyunu ve kış sohbetleri geceleri yapılır. Kışın ayrıca tavşan ve keklik avcılığı yapılır. Mahallede önceleri daha belirgin olarak yapılan halı, kilim, torba, namazla, kuşak gibi el sanatları son zamanlarda fabrikasyonlarının üretilmeye başlanmasıyla oldukça az yapılmaktadır. Kadınlar kış gecelerinde gelinlik kızlarına çorap örme oya ve tığ işleri ile çeyizlik hazırlayarak boş vakitlerini değerlendirirler.

İşler mahallede imece usulü ile yapılmaya devam etmektedir. Yardımlaşma Anadolu’nun genelinde olduğu gibi bu mahallede de had safhadadır. Değişik usulü imece çalışması ile işlerini beraberce yaparlar.

Mahallenin iklimi diğer köylere göre biraz daha sert ve çetindir. Bunun sebebi ise mahallenin iki dağın eteğinde kurulmasındandır. Dağlardaki kışın yağan karın soğunu bu köy hissetmektedir.

Mahallede; Atalay, Ataşman, Ayden, Acar, Akçay, Akdeniz, Aktürk, Alayyörük, Bayram, Bozkurt, Cankurt, Canseven, Cımık, Canseven, Çakır, Civan, Çakmak ,Erden, Eskici, Filiz, Gökkaya, Gül, Güler, Gün, Güvenç, İçen, İnce, İpek, Kabakçı, Karabacak, Karakuş, Karakurt, Karakuzu, Karapınar, Özdemir, Özkaymak, Kasap, Keskin, Saraç, Sağlık, Şen, Şimşek, Tefçi, Terzioğlu, Yörük, Uygun, Uzunkavak, Vardar soyadlı aileler yaşamaktadır.

Mahallede bilinen bu güne kadar muhtarlık yapmış ve bu köye hizmet etmiş muhtarları ve görev yaptıkları tarihler de şöyledir

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

tarhana çorbası bizim mahallesimüzün kültürüdür. . bütün düğünlerimizde KEŞKEK yemeğimiz bulunur. Eskin dereleri isimli mahallenin müziği vardır. dere bulunduğu için balıkçılıkta yapılmaktadır. her türlü avcılık yapılır . ' tavşan , keklik, domuz, kara tavuk, ala göde, '

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 187 km, Selendi ilçesine 20 km uzaklıktadır.Madır mahallesi 13 km,Fakra Mahallesi 17 km uzaklıkta bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.iç kesimlerde karasal iklim hakimdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 829
1997 500

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son yılarda meyvecilik te gelismistir.[kiraz elma erik] gibi ceşitli meyveler vardır...

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır.Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]