Oksijen tedavisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oksijen tedavisi, solunum yolu hastalıkları, karbonmonoksit zehirlenmesi, yara iyileşmesi, enfeksiyonlar, zehirli ısırıklar ve diğer durumlarda vücuda yeterli oksijen sağlamak için kullanılan bir tıbbi tedavidir. Oksijen tedavisi, hastanın burun, ağız veya maske yoluyla soluduğu havanın oksijen konsantrasyonunu artırarak veya basınçlı bir odada oksijen vererek uygulanabilir. Oksijen tedavisi, vücudun dokularına daha fazla oksijen ulaşmasını sağlayarak, hücrelerin yenilenmesini, enfeksiyonlarla savaşmasını, kan dolaşımını iyileştirmesini ve yaşlanma belirtilerini azaltmasını destekler.

Oksijen tedavisi, farklı şekillerde sınıflandırılabilir. Oksijenin veriliş şekline göre, oksijen tedavisi şu şekillerde olabilir:

  • Yüksek akım oksijen tedavisi: Bu tedavide, hastaya yüksek akımlı bir cihaz aracılığıyla %21 ile %100 arasında değişen konsantrasyonda oksijen verilir. Bu tedavi, hastanın solunum sıkıntısı çektiği durumlarda uygulanabilir.
  • Hiperbarik oksijen tedavisi: Bu tedavide, hastaya basınçlı bir odada %100 saf oksijen solutulur. Bu tedavi, karbonmonoksit zehirlenmesi, yara iyileşmesi, kemik ölümü, ani işitme kaybı, enfeksiyonlar ve zehirli ısırıklar gibi durumlarda uygulanabilir.
  • Ozon tedavisi: Bu tedavide, hastaya oksijen-ozon karışımı enjekte edilir veya serum ile verilir. Bu tedavi, alternatif tıpta vücut direncini artırmak, hastalıklara karşı korumak, dolaşım bozukluğuna iyi gelmek, astımı hafifletmek ve yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek için kullanılır.

Oksijen tedavisinin uygulanması için, hastanın oksijen doygunluğu ölçülür. Oksijen doygunluğu, kandaki oksijenin yüzdesini gösteren bir değerdir. Normalde, oksijen doygunluğu %95 ile %100 arasında olmalıdır. Düşük oksijen doygunluğu, solunum veya kalp problemlerine işaret edebilir. Oksijen doygunluğu, parmak ucuna takılan bir cihazla (pulsioksimetre) veya kan örneği alınarak (arteriyel kan gazı) ölçülebilir.

Oksijen tedavisi, pek çok faydasının yanında bazı yan etkilere de neden olabilir. Oksijen tedavisinin olası yan etkileri şunlardır:[1]

  • Kuruluk, tahriş, kanama veya enfeksiyon gibi solunum yolu problemleri
  • Göz içi basıncının artması veya katarakt gibi göz problemleri
  • Baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi veya bayılma gibi merkezi sinir sistemi problemleri
  • Yanma, yangın veya patlama gibi güvenlik problemleri

Oksijen tedavisi, doktorun önerisi ve gözetimi altında uygulanmalıdır. Oksijen tedavisi alan hastalar, tedavi süresi ve dozu, oksijen kaynağı ve cihazı, oksijen maskesi veya kanülü, oksijen tedavisinin fayda ve riskleri, oksijen tedavisinin etkileşebileceği ilaçlar ve oksijen tedavisine bağlı olarak yapılması veya yapılmaması gerekenler hakkında doktorlarından bilgi almalıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Oksijen Tedavisi: Hayat Kurtaran Mucizevi Yöntem - Oksijen Tedavisi Riskleri ve Faydaları Nelerdir?". 8 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2023.