Oknos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Oknos (Yunanca: Όκνος) Grek söylencesinde sonsuza dek ceza çeken bir kişi örneğidir.

Grek söylencesinde sonsuza dek ceza çeken başka kişi örnekleri de vardır. Bunlardan biri Sysphos'tur. Bir taşı yuvarlaya yuvarlaya bir tepeye çıkarır, taş tam tepeye çıkmışken aşağıya yuvarlandığı için işe baştan başlar ve yaptığı işi yineleyin durur.

Bir başka örnek Danaos'un Kızları'dır. Delikli maşrapalarla testileri doldurmaya çalışırlar. Doğallıkla da bu işi başaramazlar. Yaptıklarını yapadurmaktan hiç kurtulamazlar.

Bir üçüncü kişi de Oknos'tur.

Oknos'un Özelliği (Suçu)[değiştir | kaynağı değiştir]

Oknos, kararsız bir kişi imiş. Herhangi bir konuda bir seçim yapsa çok geçmeden onu değiştirir ve bir başka seçim yapıverirmiş. Sonra bir başkasını daha... Bu, hiç bitmezmiş. Zeus'u öfkelendiren de işte onun bu özelliği imiş. Zeus'un öfkelenmesin demek bir cezanın gecikmemeli demektir. Nitekim Oknos'a öfkelenen Zeus onu cezalandırmakta da gecikmez.

Ceza[değiştir | kaynağı değiştir]

Oknos'a, onun karasızlığına, bir türlü bir seçim yapamayışına kızan Zeus onu cezalandırmak istemiş. Ona bir hasır ipi örme cezası vermiş. Oknos bu cezayı pek önemsememiş. Bir an önce cezadan kurtulmak için hasır ipi canla başla örmeye başlamış. Hasır ip bitti bitiyor diye de peşin peşin sevinmeye koyulmuş. Ne var ki işler düşündüğü gibi gitmemiş, çünkü Oknos'un eşeği hasır ipi öbür ucundan yemeye durmuş. Oknos örmüş, eşeği kemirmiş. Hasır ip hiç bitmemiş.

Söylencenin anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu söylence kararsızlığın başlı başına bitimsiz bir ceza olduğunu anlatır.