Oklüzyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oklüzyon ya da kapanış, diş bağlamında, basitçe dişlerin arasındaki temas demektir. Daha teknik olmak gerekirse, maksiller ve mandibular dişler arasındaki birbirlerine yaklaştıkça meydana gelen ilişkidir, çiğnemede ya da istirahatta olduğu gibi.

Maloklüzyon, dişlerin ya da çenelerin yanlış hizalanmasıdır ya da daha basit bir ifadeyle "yanlış bir ısırma"dır. Maloklüzyon birçok sağlık ve diş sorunlarına yol açabilir.

Statik oklüzyon, çeneler kapalı ve hareketsiz halde iken dişlerin arasındaki teması anlatır. Dinamik oklüzyon ise çene hareketli iken oluşan temasları anlatır. Dinamik oklüzyon aynı zamanda artikülasyon olarak da adlandırılır. Çiğneme sırasında, ağzın çiğneyen tarafında dişler arasında temas yoktur. 

Sentrik oklüzyon, mandibula sentrik ilişkideyken dişlerin karşılıklı oklüzyonudur. Sentrik oklüzyon dişler arasındaki ilk temasın sağlandığı andaki kapanıştır ve maksimum interküspidasyon ile denk gelebilir ya da gelmeyebilir. Buna alışkanlık oklüzyonu, kolay oklüzyon, ya da interküspidasyon pozisyonu (ICP) da denilebilir. Sentrik ilişki - sentrik oklüzyon ile karıştırılmamalı - maksilla ve mandibula arasındaki ilişkidir.

Oklüzal problemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Maloklüzyon, vücudun disfonksiyonel çevredeki işlevini optimize etmeye çalışmasının sonucudur. Bu, aralarında çapraşık dişler, diş eti sorunları, temporomandibular eklem (TME) ve çene kasları bulunan birçok sorunla ilişkili olabilir. Dişler, dolgular, kuronlar yıpranabilir, kırılabilir, kaybedilebilir ve diş hassasiyetine ve ağrısına sebep olabilir. Diş eti çekilmesi, yanlış oklüzyon ile daha kötüye gidebilir. Eğer çene yanlış konumlanmışsa, çene kasları daha çok çalışır ve bu yorgunluğa ve kas spazmlarına yol açabilir. Bunun da bir sonucu olarak baş ağrıları ya da migrenler, göz ya da sinüs ağrıları ve boyun, omuz hatta sırt ağrıları görülebilir. Maloklüzyonun horlama, üst solunum yolları rezistans sendromu ve/ya uyku apnesi (apne nefessiz demektir) gibi uyku nefes alma bozuklukları üzerinde etkisi vardır. Tedavi edilmeyen zarar verici maloklüzyon, oklüzal travmaya yol açabilir.

Çeşitli oklüzal problemler için uygulanan bazı tedaviler şunlardır; diş splintleri ile dişleri korumak, diş ayarlamaları, dişlerin yer değiştirilmesi, ilaçlar (genellikle geçici), yumuşak besin diyetleri, gergin kasları rahatlatmak için TENS cihazları (Deri-yoluyla Elektriksel Sinir Uyarımı) ve stresle bağlantılı kenetlenmeler için rahatlatma terapileri. Çıkarılabilir diş araçları çenenin gelişimini değiştirmek için kullanılabilir. Sabit araçlar, braketler gibi, çenedeki dişleri hareket ettirmek için kullanılabilir. Maloklüzyonu düzeltmek için çene ameliyatı da göze alınabilir. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]