Okinawa Churaumi Akvaryumu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Okinawa Churaumi Aquarium

Okinawa Churaumi Akvaryumu (Japonca: 沖縄美ら海水族館 Okinawa Churaumi Suizokukan), Okinawa ilinin on bir şehirden biri olan Okinawa'nın Motobo kasabasındaki Ocean Expo Park'ta bir akvaryumdur.

Atlanta'daki Georgia Aquarium'dan sonraki en büyük akvaryumdur ve ana tankı 7.500 metreküp su alır. Burada kullanılan 22,5 metre genişliğinde 8.2 metre yüksekliğindeki cam, yedi parça halinde üretilmiş ve sonradan birleştirilmiştir. Her biri 60 cm kalınlığında olan bu tabakalar pürüzsüzdür. Birleşme yerlerinde kullanılan özel karışım sayesinde şeffaflık ve çok geniş bir görüş alanı sağlanmıştır.

Akvaryumun bakımı suyu boşaltmadan yapılır. Akvaryum suyu karışımı hayvanların alıştığı doğal ortama yakın olması için uzmanlarca ayarlanır ve Motobo açıklarından alınan temiz okyanus suyuyla karıştırılarak kullanılır. Balina, köpekbalıkları ve manta rayların yaşadığı bu devasa tesiste canlıların doğal şartlardan daha uzun yaşadıkları tespit edilmiştir. Güneş ışığının etkisinin yok olmaması için geliştirilen düzenekle tankın içine girmekte olan suyun ışık alması sağlanmıştır.

Ayrıca okyanus dibinde yaşayan canlıların ve mercanların adaptasyonu sağlanmış akvaryumlar ve rehabilitasyon gereksinimi bulunan deniz canlıları için havuzlar bulunur.