Okçular Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Okçular Vakfı
Okçular Vakfı Logo.png
Kuruluşu 29 Mayıs 2013 (8 yıl önce) (2013-05-29)
Yeri Okmeydanı, İstanbul
Türü Vakıf
Başkan Haydar Ali Yıldız
Resmî Site okcularvakfi.org

Faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Fetih Kupası[değiştir | kaynağı değiştir]

Fetih Kupası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde her sene İstanbul’un fethinin anısına düzenlenen karma okçuluk müsabakasıdır. Bu organizasyona her sene 50’ye yakın ülkeden 250’nin üzerinde okçu katılmaktır.

Anadolu'nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Etkinlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Malazgirt Zaferi, her yıl Ahlat ve Mazgirt’te Okçular Vakfı tarafından düzenlenen etkinliklerle anılmaktadır. İlki 2017 yılında Malazgirt Zaferi’nin 946. Yıl dönümünde yapılan etkinlikler, bu yıldan itibaren her yıl düzenlenmektedir. Bu aktiviteler arasında, çocuk oyun alanı, atlı okçuluk, yaya okçuluğu, okçuluk müsabakaları, Kökbörü, Cirit gibi geleneksel Türk oyunları ile birçok geleneksel tören düzenlenmektedir. Her yıl 23-26 Ağustos tarihleri arasında yapılan etkinliklere yüzbinlerce kişi katılım sağlamaktadır.

Okçuluk Ar-Ge Laboratuvarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ar-Ge laboratuvarında okçuların atış teknikleri dartfish adlı program ile analiz edilmektedir. Düzenli olarak atış analiz kontrolünden geçen sporculara bu analizler çerçevesinde zayıf ve güçlü yönleri görsel olarak gösterilmektedir.

Atölyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı devri yay ustalığı ve zanaatını yaşatmak ve daha sonrasında yeni nesillere aktarmak için vakıf bünyesinde Osmanlı Yay Atölyesi, hizmet vermeye devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]