OK Boomer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

OK Boomer, 2019 tarihinden itibaren internet üzerindeki gençler arasında popülerlik kazanan, baby boomer neslinin basmakalıp olarak atfedilen tutumlarını reddetmek veya alay etmek[1] için kullanılan bir slogan ve internet fenomeni. İfadenin, yaşlı jenerasyonlara karşılık olarak 2019'da bir TikTok videosunda ilk kez yaygın bir şekilde kullanımı[2] dikkat çektiği halde, bundan yıllar önce kullanılmıştır. İfade bazıları tarafından yaş ayrımcılığı olarak görülse de[3][4], bir Yeni Zellanda milletvekili olan Chlöe Swarbrick'in diğer bir üyeye cevabı olarak kullanması dahil olmak üzere, yaşlı neslin de kullandığı örnekler bulunmaktadır.[5]

Ortaya Çıkışı[değiştir | kaynağı değiştir]

"OK Boomer", ifadesi, kimliği belirsiz yaşlı bir adamın bir TikTok videosunda konuştuğu şeylere tepki olarak popülerleşmiştir. Videosunda "Y ve Z kuşaklarının Peter Pan Sendromuna sahip olduklarını, hiç büyükmek istemediklerini ve gençlik dönemlerinde sahip oldukları ütopik ideallerinin de bir şekilde yetişkinliğe evrileceğini düşündüklerini" söylemiştir.[2] İfadenin kullanımı ilk kez bir Reddit yorumunda, yaygın kullanımından 10 yıl önce, 29 Ocak 2009'da görülmüştür.[6]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gençler arasındaki son trend, işte bu ifade: OK boomer". milliyet.com. 
  2. ^ a b Bote, Joshua (4 Kasım 2019). "Why are Gen Z and millennials calling out boomers on TikTok? 'OK, boomer,' explained". USA Today. 14 Ocak 2020 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2019. 
  3. ^ Samuel, Henry (12 Aralık 2019). "'OK, boomer' is a slur on the elderly and must be stamped out, says French MP". Telegraph.co.uk (İngilizce). ISSN 0307-1235. Erişim tarihi: 13 Aralık 2019. 
  4. ^ Brice-Saddler, Michael (5 Kasım 2019). "A conservative radio host compared 'boomer' to the n-word. Even Dictionary.com was appalled". The Washington Post. Erişim tarihi: 6 Kasım 2019.  Geçersiz |url-erişimi=limited (yardım)
  5. ^ Mezzofiore, Gianluca (6 Kasım 2019). "A 25-year-old politician got heckled during a climate crisis speech. Her deadpan retort: 'OK, boomer'". CNN. Erişim tarihi: 6 Kasım 2019. 
  6. ^ Hoffa, Felipe. ""OK Boomer" escalated quickly — a reddit+BigQuery report". Towards Data Science. Medium. Erişim tarihi: 24 Kasım 2019.