Nurhan Süleymanoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nurhan Süleymanoğlu
Kişisel bilgiler
Adı Nurhan Süleymanoğlu
Ulus  Türkiye
Siklet Hafif velter siklet
Boy 1,75 m (5 ft 9 in)
Kilo 63 kg (140 lb)
Doğum tarihi 21 Şubat 1971 (1971-02-21) (48 yaşında)
Doğum yeri Şımkent, Kazakistan

Nurhan Süleymanoğlu, Kazak asıllı Türk boksör.

28 Şubat 1971'de Kazakistan'ın Şımkent kentinde doğdu. 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Türkiye'ye göç etti ve Türk vatandaşlığını aldı. Aynı yıl Fenerbahçe'ye transfer olan Süleymanoğlu Türk millî takımı adına da dövüşmeye başladı.

1991, 1992 ve 1993 İstanbul Şampiyonalarında Fenerbahçe'nin şampiyon olmasına katkı sağlayan Süleymanoğlu, İzmir'de düzenlenen uluslararası turnuvada da Türkiye adına ilk altın madalyasını aldı.

Süleymanoğlu'nun Türk millî forması altında katıldığı ilk önemli turnuva Finlandiya'nın Tampere kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası oldu. Süleymanoğlu Kübalı Hector Vinent'e hakem kararı ile yenilerek madalya şansını kaybetti.

Süleymanoğlu ilk uluslararası başarısını 1993 yılında Fransa'nın Narbonne kentinde düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda Tunuslu, Fransız ve finalde İspanyol rakiplerini yenip altın madalyaya ulaşarak kazandı.

Aynı yıl Bursa'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda şampiyon olarak ilk büyük başarısına ulaştı. Süleymanoğlu, altın madalyaya ulaşırken Galli, İngiliz, Fransız ve Ermeni rakiplerini devirmiş, finalde de Almanya adına dövüşen Türk boksör Oktay Urkal'ı sayıyla mağlup etti.

Süleymanoğlu 1993 yılındaki büyük başarılarına, Rusya'nın Soçi kentinde organize edilen uluslararası turnuvada kazandığı altın madalyayı da ekledi.

1994 yılında Fenerbahçe'nin İstanbul ve Türkiye şampiyonu olmasına aldığı altın madalyalarla katıda bulunan Süleymanoğlu, Uluslararası Ahmet Cömert Turnuvası ve Samsun'daki B.D.T. Turnuvası'nda altın, Bulgaristan'daki Strancata Turnuvası, Romanya'daki Altın Kemer Turnuvası ve Rusya St. Petersburg'daki İyi Niyet Oyunları'nda gümüş madalyaya ulaştı.

1995'te Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda gümüş madalyaya ulaştı. Süleymanoğlu, final yolunda Yugoslav, Gürcü, Kazak ve Alman (yine Oktay Urkal) rakiplerini yendi, ancak finalde iki yıl önce elendiği Kübalı Hector Vinent'e bir kez daha yenildi. Aynı yıl, Avrupa şampiyonası'nda ikinci kez altın madalyaya ulaşarak başarılarını sürdürdü.

Aynı yıl Fenerbahçe forması altında Türkiye Şampiyonu olan Süleymanoğlu Ankara'da düzenlenen Kulüpler Türkiye Şampiyonası'nda Fenerbahçe'nin ikinci olmasına katkı sağladı.

Süleymanoğlu 1996'da Danimarka'nın Vejle kentinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda da gümüş madalyaya ulaştı. Rumen, Macar, Fransız ve Bulgar rakiplerini yenerek finale yükselen Süleymanoğlu ezeli rakibi Alman Urkal'a bu defa yenilerek altın madalya şansını kaçırdı.

Aynı yıl ilk kez Olimpiyatlara katıldı. ABD'nin Atlanta kentinde düzenlenen oyunlarda, ilk turda Gineli rakibini eledi, ancak bir türlü deviremediği Kübalı rakibi Vinent'e karşı bu defa 23-1'lik ağır bir yenilgi alarak elendi.

Süleymanoğlu, sezonun tek uluslararası altın madalyasını Ahmet Cömert Turnuvası'nda kazandı.

1997 yılında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, 1999'da da ABD'nin Houston kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonalarında ilk turda elendi.

1998 yılında ise Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te tertiplenen Avrupa Şampiyonası'nda Danimarkalı, Polonyalı ve Belaruslu rakiplerini mağlup edip, finalde Rumen rakibine kaybederek gümüş madalya kazandı. Aynı sene Pekin'de düzenlenen Dünya Kupası'nda da ikincilikte kaldı.

2000 yılında Finlandiya'nın Tampere kentindeki Avrupa Şampiyonası'nda bu defa bronz madalya kazandı. Aynı yıl Avustralya'nın Sidney kentindeki Olimpiyatlara katıldı. 1998'de Minsk'te organize edilen Avrupa Şampiyonası'nda mağlup ettiği Belaruslu Serguei Bykovski'ye çekişmeli bir müsabakadan sonra 38-40 sayıyla yenilerek elendi.