Nomen nudum

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nomen nudum (Latince "çıplak isim", çoğulu nomina nuda) zoolojik veya botanik bir türe ait olmayan, kabul edilmemiş adlandırmanın tatbikinde kullanılan terimdir.

Terimi tam olarak benzeyen bir atama göstermek için kullanılan bilimsel adı, bir organizmanın, ve iyi aslında bilimsel bir adı olması amaçlanmıştır olabilir, ama (henüz ya sahiptir) değil, çünkü biri olarak başarısız yayımlanmıştır Böylece yeterli bir açıklama (ya da böyle bir açıklama için bir referans), ve "çıplak" ya da "çıplak" adı, bugünkünden olarak kabul edilemez biridir.

Terim, aslında bilimsel bir adının olmasını sağlamak amacıyla bir organizmaya olası bilimsel adlandırma yapıldığında, yeterli bir açıklamaya, yeterli kaynaklara sahip olmayan ve yayınlanmasına izin verilmemiş bir makaleye dayandırılması durumunda adın çıplak veya açıkta kaldığını belirtir.[1]

Bir nomen nudum resmi bir bilimsel ad olarak kabul edilmediği ve uyduruk olarak nitelendirildiğinden dolayı daha sonra bir yazar bunu başka gerçek bir organizmanın bilimsel adı olarak yayınlayabilir. Eğer tek ve aynı yazar, nomen nudum' olan tanımlamasını, gerekli resmi açıklamaları yaparak ikinci kez kullanırsa ikincisinin yayımlandığı tarih esas alınarak uygun yayın haline geldiği için kullanılabilir (ICZN Makale 50,21)[2].

Zoolojik isimlendirme kurallarına göre bir “nomen nudum” mevcut olmayan bir adtır; Uluslararası Zoolojik Adlandırma Kanunu (International Code of Zoological Nomenclature; ICZN) sözlüğünün tanımına göre:[3]

« nomen nudum (çoğulu nomina nuda),
Eğer 1931'den önce yayınlandıysa Makale 12'ye, eğer 1930 yılından sonra yayınlandıysa Makale 13'e göre başarısız olmuş adlandırılmaları belirten Latince bir terimdir.[…] »

Ve yine aynı Zooloji yönetmeliğine göre:

« 12.1. 1931 yılı öncesinde yayınlanmış her yeni adın kullanılabilir olması için … taksonun açıklamasını ya da onu ifade eden tanımını sağlamalı, ya da bir bulguya dayanmalıdır [ki, böyle bir açıklama ya da tanım için bir referanstır]. …
13.1. 1930'dan sonra yayınlanan her yeni adın kullanılabilir olması için … taksonu ayırt edilebilir kılan kelimelerle ifade eden bir açıklama veya tanımla, ya da bunu destekleyen daha önceden yayınlanmış bibliyografik bir referans eşliğinde sunulmalıdır. »

Uluslararası Botanik Terminolojisi Yönetmeliği ("International Code of Botanical Nomenclature (ICBN)") tanımına göre: [4]

Bir açıklama veya yeterli kaynağa sahip olmayan, tanı ve teşhis konulmamış yeni bir takson için yapılmış adlandırmadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What is a nomen nudum?". International Commission on Zoological Nomenclature. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2012. (İngilizce)
  2. ^ [1] 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kuzey Carolina Müzesi,ICZN Sözlüğü-erişim 26 Mart 2012,(İngilizce)
  3. ^ International Commission on Zoological Nomenclature. "ICZN Glossary". International Trust for Zoological Nomenclature. 12 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2012. (İngilizce)
  4. ^ McNeill & al. (2006). International Code of Botanical Nomenclature (Vienna Code), Appendix VII: GLOSSARY OF TERMS USED AND DEFINED IN THIS CODE (İngilizce). ISBN 978-3-87429-425-6. 18 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2012.