No Logo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
No Logo: Küresel Markalar Hedef Tahtasında
YazarNaomi Klein
Türİş ve Yönetim
Yayım2002 (1. Basım)
YayımcıBilgi Yayınevi
ISBN975-22-0021-4

2000 Guardian Kitap Birinciliği ve 2001 Kanada Ulusal İş Dünyası Kitabı ödüllü Naomi Klein, No Logo: Küresel Markalar Hedef Tahtasında ya da özgün adıyla No Logo: No Space, No Choice, No Jobs kitabında, markaların sadece medya ya da sokaklarda değil, okullar dahil olmak üzere, aynı anda ve hemen her yerde karşımıza çıkabildiğinden bahseder. Küresel şirketlerin, farklılığı desteklemek söylemi altında, tüketicilere daha fazla satınalma seçeneği sunabilmek için nasıl kurumsal çok kültürlülüğü desteklediklerini ele alır. Klein, Walmart ya da Blockbuster gibi şirketlerin, istedikleri film ya da albümleri ne kadar kolay sansürleyebildiklerini iddia ederken bu şirketleri ayakta tutan çalışanlarının, şirketin başarılarından hiçbir şekilde pay alamadıklarını dile getirir.

Bununla birlikte büyük markalarla ilgili farkındalıkların ve bunun sonucu olarak bir direncin gelişmeye başladığını, iletişimin, çocukları, örneğin Nike'ın sadece ucuz işgücünü kötüye kullanmakla kalmayıp bir de bu ürünleri tüketicilere astronomik fiyatlarla satmaya çalıştıkları konusunda bilinçlendirdiğinden bahseder.

Naomi Klein'ın biraz kızgın biraz da eğlendirici bir dille kaleme aldığı No Logo adlı kitabında, Tommy Hilfiger, Microsoft, GAP, McDonald's, Shell ve Disney gibi markalar da başkaldırının hedefi olmaktan kurtulamazlar.