Nittedal

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nittedal, Norveç'in Viken ilçesindeki Akershus'ta bir belediye ve şehirdir. Romerike bölgesinin bir parçasıdır. Belediyenin idari merkezi Rotnes köyüdür .

Nitedal mahallesi, 1 Ocak 1838'de belediye olarak kuruldu.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Nittedal belediye binası.

Nittedal, Oslo'nun hemen kuzeydoğusunda yer alır ve başkentin bir banliyösü olarak bulunur. Nitelva nehrinin her iki yakasında yer almaktadır. En güneydeki nüfus merkezi Hagan'dır. Daha kuzeyde Slattum, Rotnes, Åneby, Grønvoll, Varingskollen ve Hakadal'ın merkezleri yer alır.

Arması[değiştir | kaynağı değiştir]

Arma, günümüz zamanlardan kalmadır. 23 Ocak 1987'de verildi. Kollar, yeşil bir arka plan üzerinde uğursuz bir viraj yönünde uzanan iki gümüş çizgiyi gösteriyor. Oslo'dan ülkenin diğer bölgelerine belediye içinden geçen ana ulaşım hatlarını temsil ederler: ana otoyol ve demiryolu, ayrıca eski bir kış ulaşım yöntemi olan kayak pistlerini temsil edebilirler. Aynı zamanda, Norveç'in en eski kibrit fabrikalarından biri Nittedal'da kurulduğundan, iki çizgi kibritleri simgelemektedir. Ormancılık yerel ekonomi için büyük önem taşıdığından, çizgiler ağaç kütüklerini de simgelemektedir.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Norske Kommunevåpen (1990). "Nye kommunevåbener i Norden". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2008-12-20. 
  2. ^ "Nittedals kommunevåpen" (Norveççe (Bokmål)). Nittedal kommune. 24 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2008-12-20. [ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]