Nissan Cube

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nissan Cube
NISSAN CUBE Z12 KOREA.jpg
Genel Bakış
Üretici Japonya Nissan
Üretim yıl(lar)ı 1998-günümüze
Montaj Yokosuka, Japonya
Gövde ve Şasi
Sınıf Küçük sınıf
Gövde tipi 5 kapılı hatchback

Nissan Cube, Nissan tarafından 1998 yılından bu yana üretilen küçük sınıf otomobil modelidir. Genellikle Japonya'da satılmakla birlikte üçüncü nesli yurt dışı pazarlarına da ihraç edilmiştir.

Birinci nesil (Z10; 1998-2002)[değiştir | kaynağı değiştir]

Z10 kodlu ilk nesil Cube 1998 yılında tanıtıldı. Araç, Nissan Micra ile aynı platformu paylaşmakta olup yine 1.3 L motora sahipti. CVT şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi opsiyonel olarak sunulmaktaydı. Büyüklük açısından ise March ile Sunny'nin arasında yer almaktaydı.

İkinci nesil (Z11; 2002-2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci nesil Cube, dikdörtgen ve yuvarlak yüzeylerin modern birleşimi olan bir tasarıma ve daha geniş bir iç mekana sahipti. Araç, Nissan March'ın üçüncü nesline (K12) dayanmakta olup 1.4 L motora ve e4WD adında aracın ön tekerleklerin zorlanması halinde devreye giren yeni dört tekerlekten çekiş sistemi opsiyonu bulunmaktaydı.

Cube'nin ayrıca Cube³ adında uzatılmış yedi kişilik modeli bulunmaktaydı ve CVT şanzıman sadece bu modelde opsiyonel olarak sunulmaktaydı.

2005 yılı ortalarında Nissan Tiida'da da bulunan 1.5 L HR motor opsiyonu eklendi.

Üçüncü nesil (Z12; 2008-günümüze)[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü nesil Cube, ilk olarak 19 Kasım 2008 tarihinde Los Angeles Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı. Araç ayrıca ilk kez Japonya dışında da satışa sunulmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]