Nissan Cube

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nissan Cube
Genel Bakış
ÜreticiJaponya Nissan
Üretim yıl(lar)ı1998-günümüze
MontajYokosuka, Japonya
Gövde ve Şasi
SınıfKüçük sınıf
Gövde tipi5 kapılı hatchback

Nissan Cube, Nissan tarafından 1998 yılından bu yana üretilen küçük sınıf otomobil modelidir. Genellikle Japonya'da satılmakla birlikte üçüncü nesli yurt dışı pazarlarına da ihraç edilmiştir.

Birinci nesil (Z10; 1998-2002)[değiştir | kaynağı değiştir]

Z10 kodlu ilk nesil Cube 1998 yılında tanıtıldı. Araç, Nissan Micra ile aynı platformu paylaşmakta olup yine 1.3 L motora sahipti. CVT şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi opsiyonel olarak sunulmaktaydı. Büyüklük açısından ise March ile Sunny'nin arasında yer almaktaydı.

İkinci nesil (Z11; 2002-2008)[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci nesil Cube, dikdörtgen ve yuvarlak yüzeylerin modern birleşimi olan bir tasarıma ve daha geniş bir iç mekana sahipti. Araç, Nissan March'ın üçüncü nesline (K12) dayanmakta olup 1.4 L motora ve e4WD adında aracın ön tekerleklerin zorlanması halinde devreye giren yeni dört tekerlekten çekiş sistemi opsiyonu bulunmaktaydı.

Cube'nin ayrıca Cube³ adında uzatılmış yedi kişilik modeli bulunmaktaydı ve CVT şanzıman sadece bu modelde opsiyonel olarak sunulmaktaydı.

2005 yılı ortalarında Nissan Tiida'da da bulunan 1.5 L HR motor opsiyonu eklendi.

Üçüncü nesil (Z12; 2008-günümüze)[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü nesil Cube, ilk olarak 19 Kasım 2008 tarihinde Los Angeles Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı. Araç ayrıca ilk kez Japonya dışında da satışa sunulmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]