Ninja Kaplumbağalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Resimdekiler: Leonardo, Michelangelo (Türkçe: Mikalenjelo), Donatello ve Raphael (Türkçe: Rafael)

Ninja Kaplumbağalar (orijinal adı "Teenage Mutant Ninja Turtles"), fantastik çizgi seri, dövüş sanatlarına hakim 4 tane mutant kaplumbağa ve ustaları mutant fare "Usta Splinter" ile birlikte kötülerin karşısında verdikleri savaşı konu edinir. Bu sırada iyi bir ninja olabilmenin eğitimini sürdürmektedirler.

Kevin Eastman ve Peter Laird, Kaplumbağaların yaratıcıları olarak, 1987 yılında ilk siyah-beyaz Ninja Kaplumbağalar çizgi romanını 1.200$'a yayınladılar. Onlar sayesinde kaplumbağalar yer altından çıkarak dünya çapında bir hit haline geldi

Orijinal Amerikan seri 1984'te Mirage Stüdyoları'ndan çıkmıştır. Kevin Eastman arkadaşı Peter Laird ile yaptığı beyin fırtınası sırasında ortaya çıkan eser uzaylı düşmanlardan şehirdeki serserilere kadar birçok kötü karakteri içerir.Bu kötü karakterler arasından en ünlüleri Shredder ve onun ortağı ve aynı zamanda ona emir verebilen Beyin'dir. Hikâye kahramanlarından bir diğeride Kanal Muhabiri April Oneill'dır. Kahramanlarımız Rafael, Donatello, Leonardo, Michelangelo pizzaya düşkündürler.

Daha sonraları Teenage Mutant Ninja Turtles (1990), Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze (1991) ve Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993) 3 filmi çevrilmiştir. Daha sonraları konu 3 boyutlu animasyon teknikleriyle yeniden işlenmiş ve çekilmiştir.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Leonardo: Katana ustası ve ekibin lideridir. Çift katana kullanılır ve mavi bir bandaj takar. Ayrıca ninjatō de kullanabilir. Usta Splinter Leonardo adını Leonardo Da Vinci'den esinlenmiştir.
  • Raphael (Türkçe: Rafael): kardeşlerin en kızgınıdır. Saldırgan ve hırçın görünür. Çift sai kullanılır ve kırmızı bir bandaj takar. Usta Splinter Raphael adını Raphael Sanzio'dan esinlenmiştir.
  • Michelangelo (Türkçe: Mikelanjelo): kardeşlerin en komik ve en haylaz üyesidir. Uysal ve komik bir yapıya sahiptir. Çift nunçaku kullanır ve turuncu bir bandaj takar. Aynı zamanda takımın en obur üyesidir. Usta Splinter Michelangelo adını Michelangelo Buonarroti'den esinlenmiştir.
  • Donatello: kardeşlerin en akıllısı ve bilimden anlayanıdır. Şiddete en az başvuran kardeştir. kullanır ve mor bir bandaj takar. Usta Splinter Donatello adını Donatello'dan esinlenmiştir.