Nimet Demirbağ Sanlıman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nimet demirbag sanliman.jpg

Nimet Demirbağ Sanlıman, Türk belgesel bebek sanatçısı.

Bebek yapımı olarak nitelendirilse de daha önce litaratürde tam bir sınıflandırma yapacak kadar örneği bulunmadığından "belgesel bebek yapımı" olarak nitelenebilecek sanatın nadir ustalarındandır.

Robert Koleji bitirmiş, yurt dışında heykel eğitimi görmüş, Mimar Sinan Akademisi ve ardından Topkapı Sarayı'nda Süheyl Ünver'den tezhip ve minyatür sanatı eğitimi görmüştür.

50 yıllık sanat hayatında Kavuklu Hamdi, Yörük Çadırı, Semazen, Ayakkabı Boyacısı, lehimci, Simyager, Balıkçı Kamil, Ağanın Kızı Fatma, Rençber Mehmet (Türkiye 1. si) gibi pek çok insansı bebek üretmiştir. Gerçeğe en uygun kompozisyonu oluşturmakta kitre, mısır püskülü, çorap kumaş ve başka birçok sıra dışı malzemeden yararlanmış, bu sayede gerçekçiliğin bebeklerin simalarına ve duruşlarına işlenmesi sağlanmıştır.

1960 yılında Beyoğlu'nda Elif Bebek Atölyesi'ni açmış, çok sayıda ve nitelikte bebek üretmiş, yurt içinde ve yurdışında birçok sergide yer almıştır.

Hocası Zehra Müfit Hanım'ın izinden giden Nimet Demirbağ Sanlıman Caddebostan ve Bozcaada'da yaşamakta ve çalışmalarına devam etmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]