Nikon F4

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Nikon F4, isteğe bağlı BM-21 pil modülü ile birlikte

Nikon F4, Nikon firması tarafından geliştirilmiş bir SLR (refleks) fotoğraf makinesidir. İlk olarak 1988 yılında tanıtılan F4, Nikon'un tasarımı Giorgetto Giugiaro imzası taşıyan ikinci F serisi profesyonel fotoğraf makinesi olup, serinin isteğe bağlı dış modüllere gerek duymadan film sarabilen ve otomatik netleme yapabilen ilk üyesidir.

F4, Nikon'un film kullanımı için geliştirilmiş otomatik ve elle netleme yapabilen objektiflerinin büyük çoğunluğu ile uyumludur. Ancak elektronik diyafram kontrolüne sahip olmadığı için diyafram halkası bulunmayan G serisi objektifler ile çekim yapılamaz. Düşük enstantane değerlerine sahip çekimlerde el titremelerini engelleyen Vibration Reduction (Türkçe: "Titreşim Azaltma") sistemi ile de uyumlu olmayan F4, bu donanıma sahip objektifler ile çekim yapabilmekte, ancak titreme etkisinin azaltılması için yüksek enstantane değerleri veya yüksek hızlı film kullanılması gerekmektedir. Nikon F4, diğer tüm filmli Nikon fotoğraf makineleri gibi dijital SLR fotoğraf makineleri için geliştirilmiş (DX serisi) objektifler ile kullanılamamaktadır.

Pek çok profesyonel ve amatör fotoğrafçıyı otomatik netleme ile tanıştıran Nikon F4, odak izleme özelliği ve 1/8000 saniye gibi çok yüksek enstantane değerlerine ulaşmasına olanak veren fiber deklanşör gibi günümüz filmli ve dijital fotoğraf makinelerinde yaygın olarak kullanılan pek çok teknolojiyi ilk kez kullanıcıyla buluşturmuştur. 1.700'ü aşkın parçadan oluşan F4, imalatında kullanılan malzeme kalitesi, sağlamlığı ve suya/toza karşı yalıtılmış gövdesi sayesinde özellikle fotomuhabirler tarafından beğeniyle karşılanmıştır.

1996 yılında yerini F5 modeline bırakan F4, Dijital fotoğrafçılığın yükselişiyle birlikte diğer tüm filmli fotoğraf makineleri gibi popülerliğini yitirmiştir. Ancak, sağlamlığı ve uygun fiyatı sayesinde günümüzde film tekniğini öğrenmek isteyen veya dijital fotoğrafçılığa sıcak bakmayan amatör fotoğrafçılar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Türevler[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılına dek üretimi devam eden F4, üç ayrı türevde satışa sunulmuştur:

  • F4: İlk geliştirilen türev, MB-20 pil haznesiyle saniyede 4.7 kare çekim yapabilir. Dört adet kalem pil ile çalışır.
  • F4s: 1988 yılında piyasaya sürülmüştür. MB-21 pil haznesiyle saniyede 5.7 kare çekim hızına ulaşabilir. Altı adet kalem pil ile çalışır. Portre çekimlerinde kolaylık sağlayan dikey deklanşör düğmesine sahiptir.
  • F4e: 1991 yılında piyasaya sürülmüştür. MB-23 pil haznesiyle saniyede 5.7 kare çekim hızına ulaşabilir. Altı adet kalem pil veya nikel-kadmiyum pil ile çalışır. Portre çekimlerinde kolaylık sağlayan dikey deklanşör düğmesine ve çoklu enstantanelerin kontrolü için MF-23 arkalık bağlantısına sahiptir. Serinin en büyük ve ağır türevidir.

Her ne kadar F4 türevleri farklı isimlerle anılmış olsa da makinelerin hepsinin gövdesinde yalnızca F4 ibaresi yer almaktadır. Türevler birbirinden boyut ve diğer görünür özellikleri ile ayırt edilebilir.

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]