Nikolay Kamanin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nikolay Kamanin
Stamp R18 10 12 cropped.jpg
Nikolay Petroviç Kamanin
Doğum 18 Ekim 1908(1908-10-18)
Melenki, Rus İmparatorluğu
Ölüm 11 Mart 1982 (73 yaşında)
Moskova, SSCB
Bağlılığı SSCB
Hizmet yılları 1927-1971
Rütbesi Generaloberst
Komuta ettiği Kızıl Ordu
Sovyet Hava Kuvvetleri
Madalyaları Sovyetler Birliği Kahramanı
Lenin Nişanı (3)
Ekim Devrimi Nişanı
Kızıl Bayrak Nişanı (2)
Suvorov Nişanı 2. sınıf (2)
Kutuzov Nişanı 2. sınıf
Kızıl Yıldız Nişanı
Sonraki işi Sovyet uzay programı, kozmonot eğitim başkanı

Nikolay Petroviç Kamanin (18 Ekim 1908 - 11 Mart 1982) Sovyet havacısı, kozmonotların ilk komutanıdır.

1934 yılında Çelyuşkin gemisi mürettebatının buzlar arasından kurtarılması operasyonuna komuta etti. Bizzat kendisi uçakla dokuz defa buz üstüne iniş yaparak operasyona katıldı. Bu görevdeki başarısından dolayı yeni ihdas edilen Sovyet Kahramanlık Madalyası'na layık görüldü.

II. Dünya Savaşı'nda Almanya'ya karşı Ukrayna cephesinde bazı Sovyet hava birliklerine komuta etti. Özellikle tanklara karşı geliştirilen Il-2 Ştrumovik uçaklarının kullanılmasında başarılı taktikler geliştirdi. Kursk Savaşı'nın kazanılmasında önemli katkısı oldu.

1956'da Genelkurmay Askeri Akademisi'nden mezun oldu.

1960-1972 arasında Sovyet kozmonot takımının komutanı oldu. Bu görevinde, kozmonotların seçimi, eğitimi ve uzay görevlerinin gerçekleştirilmesi için yepyeni yöntemler geliştirmesi gerekti. Ancak Sovyetler'in Uzay Yarışını kaybetmesiyle birlikte gözden düştü. Soyuz 11 faciası sonrasında emekliye ayrılması kararlaştırıldı.

Kamanin'in kozmonot komutanı olarak tuttuğu günlük, 1995-2001 yılları arasında yayımlandı. Bu günlük, Sovyet insanlı uzay programının 1960'lardaki ilk dönemine ilişkin önemli bir belgedir. Kamanin, günlüğünde Sovyat hava kuvvetlerinin uzayda görev yapması için Sovyet bürokrasisiyle giriştiği mücadeleleri anlatır. Kamanin, Sergey Korolyov'un aksine, uzaygemilerinin daha az otomatik, kozmonotlara daha fazla komuta imkânı tanıyacak şekilde tasarlanmasını savunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]