Niki de Saint Phalle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Niki de Saint Phalle
Phalle'nin Erling Mandelmann tarafından çekilmiş bir portresi, 1964
Genel bilgiler
Doğum adıCatherine-Marie-Agnès Fal de Saint Phalle
Doğum29 Ekim 1930(1930-10-29)
Neuilly-sur-Seine, Hauts-de-Seine, Fransa
Ölüm21 Mayıs 2002 (71 yaşında)
San Diego, Kaliforniya, ABD
UyrukFransız
AlanıResim, heykel, film yapımı
Ödüller
Praemium Imperiale

Niki de Saint Phalle, doğum adıyla Catherine-Marie-Agnès Fal de Saint Phalle (d. 29 Ekim 1930 - ö. 21 Mayıs 2002), Fransız ressam, görsel sanatçı, heykeltıraş.[1]

Sanat alanında herhangi bir akademik eğitime sahip olmayan Niki de Saint Phalle, temasta bulunduğu çağdaşı ve öncüsü sanatçılardan beslenerek, kendini bu alanda yetiştirmiştir. Ham sanat gibi akımlardan ilham alan sanatçı 1952 yılında resim çalışmalarına başladı. 1961'de Gérard Deschamps, César, Mimmo Rotella, Christo ve Yves Klein'ın da yer aldığı Yeni Gerçekçilik grubuna katıldı. İki çocuğunun babası Harry Mathews'dan ayrıldıktan sonra, 1971 yılında sanatçı Jean Tinguely ile evlendi ve ikili, çok sayıda mimari heykele imza attı. Niki'nin Fransa'da devlet siparişi üzerine gerçekleştirdiği Stravinsky Çeşmesi ile Jean'ın yapım izni olmaksızın hayata geçirdiği Le Cyclop, bu çalışmalar arasında sayılabilir.

1960'larda kendilerini uluslararası üne kavuşturan 'Tirs' adlı performansın yanı sıra, Niki çeşitli heykel parklarında çok sayıda anıtsal heykele imza atmıştır. Sanatçının kendi inisiyatifi ve mütevazı maddi birikimi ile gerçekleştirdiği çalışmalar arasında; Toskana'daki Tarot bahçesi ve Kaliforniya'daki Kit Carson Parkı'nda yer alan Kraliçe Califia'nın Sihirli Çemberi sayılabilir. Diğer yapıtlarını ise kamu ve yerel kuruluşların siparişi üzerine gerçekleştirmiştir. 1971 yılında Kudüs belediyesi kendisine çocuklar için bir canavar heykeli siparişi eder. Rabinovitch Parkı'nda 1972 yılında açılışı yapılan Le Golem, parkın bundan böyle "The Monster Park" olarak anılmasını sağlar.

1987 yılında Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın isteği üzerine Château-Chinon çeşmesini tasarlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Niki Charitable Art Foundation: Biography". Niki Charitable Art Foundation. 4 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2017.